آردوینو چیست و چه کاربردی دارد؟

1
507
آردوینو UNO

آردوینو یک ماژول برای ساختن انواع رباتها، نوتیفایر ال ای دی جیمیل، انواع پروژه های برق و الکترونیک و … می باشد.

در سال ۲۰۰۵ ماسیمو بنزی معلم مدرسه رشته طراحی تعاملی در یک شهر کوچک در ایتالیا بود که ایورا نام داشت. دانش آموزان او به دنبال راهی برای کنترل اتوماتیک وسایل کلاس مثل: روشن و خاموش کردن اتوماتیک چراغهای اتاق یا اجرای یک آهنگ زمانیکه شخصی بر روی یک کاشی ایستاده باشد، بودند.

مکعب ال ای دی با آردوینو

این ماژول نیاز به تعدادی ورودی برای انجام یک عملکرد دارد. اما بردهایی که آنها برای برنامه نویسی استفاده می کردند تقریبا گران و سخت بود. البته آن بردها بر روی Mac عمل نمی کردند، در حالیکه سیستم عاملی که اکثر دانش آموزان آن زمان با آن کار می کردند، Mac بود.

به همین دلیل ماسیمو تصمیم گرفت که بردی طراحی کند که کار با آن بسیار ساده و ارزان باشد و بر روی هر دو سیستم عامل Mac و لینوکس کار کند. به همین دلیل ماسیمو تصمیم به ساخت برد آردوینو گرفت.

مکعب ال ای دی با آردوینو

آردوینو چیست؟

آردوینو یک برد با میکروکنترلر است که می توانید به راحتی با آن برنامه نویسی کنید تا عملکرد خاصی را همانند: ساختن یک کنترل از راه دور یا خاموش شدن چراغ ال ای دی با نفس کشیدن، انجام دهد.

این برد به گونه ای طراحی شده که استفاده از آن بسیار ساده است، حتی برای افرادی همانند: طراحان، هنرمندان و … که تکنیکی نیستند. این ماژول، ورودی ها و خروجی های متعددی دارد که توسط دستورات ساده ای که شما بر روی کامپیوتر خود می نویسید، کنترل می شوند.

ورودی ها و خروجی ها

ورودی ها و خروجی ها پین هایی بر روی آردوینو هستند که می توانید از آنها برای وارد کردن اطلاعات (input) یا خارج کردن اطلاعات از آنها (output) در این ماژول استفاده کنید.

اگر یک کلید فشاری برای یک ورودی قرار دهید، با نوشتن کد digitalRead() بر روی آردوینو، می توانید بررسی کنید که کلید فشار داده شده یا خیر.

اگر یک ال ای دی به یک خروجی از برد اضافه کنید، می توانید چراغ را با استفاده از کد digitalWrite() روشن و خاموش کنید.

انواع برد آردوینو

انواع برد آردوینو از نظر کاربرد، اندازه و مشخصات از جمله: Arduino Leonardo یا Arduino Uno وجود دارد. هر چند این دو برد بسیار شبیه بهم هستند، اما Leonardo دارای ویژگی های usb بیشتری است.

 • Arduino Mega : دارای پورت ورودی و خروجی زیادی است.
  اگر در پروژه ای به پورت ورودی/خروجی بیشتری نیاز دارید، از برد Arduino Mega استفاده کنید.
 • Arduino Zero : دارای قدرت پردازش بالا و دو درگاه usb می باشد.
  اگر به قدرت پردازشی بالایی نیاز دارید، ماژول آردوینو Zero بهترین گزینه است. همچنین دارای دو رابط usb می باشد که برای دیباگ کردن برنامه کاربرد دارد.
 • Arduino Due : با قدرت بسیار بالا (Super Powers)
  اولین برد آردوینو می باشد که مبتنی بر پروسسور ۳۲-bit ARM است. تعداد پین ورودی/خروجی آن همانند Arduino Mega است با این تفاوت که دارای قدرت بیشتری است.
 • Arduino Yún : دارای وای فای است.
  اگر به اتصال وای فای بر روی برد آردوینو نیاز دارید، Arduino Yún گزینه مناسبی است. این برد دارای usb و وای فای است.
 • Arduino Tre : HDMI+++
  دارای تمام ویژگی های بالا اعم از پروسسور ۱ GHz، حافظه ۵۱۲ MB DDR3 RAM، خروجی صدا، خروجی HDMI  و USB Host است. اگر به قدرت پردازشی بالا، خروجی صدا و تصویر نیاز دارید، اما از همان رابط آردوینو استفاده می کنید، می توانید از این ماژول استفاده کنید.
 • Arduino Lilypad : در منسوجات کاربرد دارد.
  برد آردوینو Lilypad کوچکتر و گرد است و می توان آن را بر روی پارچه، کفش و انواع منسوجات قرار داد.
 • Arduino Mini/Micro/Nano : زمانیکه اندازه و سایز مهم باشد، کاربرد دارد.
  بردهای آردوینو مینی/میکرو/نانو از بردهای استاندارد آردوینو کوچکتر هستند. دارای پین های ورودی و خروجی زیادی نیستند، اما اگر به بردی نیاز دارید که فضای زیادی نخواهد، این بردها مناسب هستند.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید