باتری چیست؟

0
498
باتری

کاربرد تجاری باتری سربی اسیدی بیش از ۱۰۰ سال است. واکنشهای شیمیایی که در آن رخ می دهد باعث تولید انرژی می شود.

اگر درک کاملی از باتریها داشته باشیم، مشکلات کمتری با آنها خواهیم داشت و همچنین به بالاترین کارایی، اطمینان و عمر باتری دست پیدا می کنیم. به همین دلیل، پیشنهاد می کنم که تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

یک باتری همانند یک قلک پول است! اگر فقط از آن برداشت کنید و پولی داخل آن نگذارید، در نهایت قلک خالی می شود و هیچ پولی در آن نخواهد بود که شما بتوانید از آن بردارید.

امروزه با توجه به پیشرفت وسایل الکترونیکی و نیاز به انرژی بالای آنها، باتریها به انرژی زیادی برای شارژ شدن نیاز خواهند داشت. قطعات الکترونیکی به یک منبع تغذیه قابل اطمینان نیاز دارند. استفاده از باتری ضعیف و نامناسب می تواند موجب از بین رفتن قطعات الکترونیکی شود و هزینه های سنگینی به بار آورد.

امروزه استفاده از باتریها تبدیل به یک نیاز طبیعی در هر خانه شده و حدودا هر خانه نیاز به ۴۰۰۰ وات انرژی برای شارژ وسایل الکترونیکی مورد استفاده دارد.

مواد تشکیل دهنده باتری

باتری سربی اسیدی از صفحات، سرب و اکسید سرب (از عناصر مختلف دیگری برای تغییر چگالی ، سختی ، میزان منافذ (برای عبور مایع) و … استفاده می شود)، ۳۵٪ اسید سولفوریک و ۶۵٪ محلول آب تشکیل شده است. این محلول الکترولیت نامیده می شود که باعث ایجاد یک واکنش شیمیایی برای تولید الکترون می شود.

طول عمر باتری

میانگین عمر باتریها با توجه به افزایش نیاز به انرژی بسیار کوتاه شده است. طول عمر باتری به میزان استفاده از آن بستگی دارد که به طور میانگین ۶ الی ۴۸ ماه می باشد، هر چند تا به حال تنها ۳۰ درصد کل باتریها به طول عمر ۴۸ ماه رسیده اند.

هنگامیکه با هیدرومتر یک باتری را تست می کنید، در واقع مقدار اسید سولفوریک در الکترولیت را محاسبه می کنید. اگر مقدار خوانده شده، کم باشد، به این معناست که ماده شیمیایی که موجب تولید الکترون ها می شود، وجود ندارد. پس ماده سولفور کجا رفته است؟ در صفحات باتری باقی مانده و هنگامیکه آن را شارژ می کنید، سولفور به الکترولیت باز می گردد.

نکات ایمنی

نکات ایمنی

هنگام کار با باتریها و قطعات الکترونیکی باید به نکات ایمنی توجه کنید. پوشش مناسب داشته باشید. گاز هیدروژنی که باتری هنگام شارژ تولید می کند بسیار انفجاری است. سعی کنید حین کار از عینک های ایمنی استفاده کنید. اسید سولفوریک لباس را می خورد به همین دلیل بهتر است که از لباسهای پلی استر استفاده کنید زیرا که ضد اسید هستند. هنگام انجام کار برقی، کابل زمین را جدا کنید. به یاد داشته باشید که با اسید خورنده، گازهای انفجاری و ۱۰۰ آمپر جریان الکتریکی کار می کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید