طراحی دستگاه استریل UV با آردوینو

0
381
دستگاه استریل UV با آردوینو

در این پروژه می خواهیم با استفاده از آردوینو نانو ، attiny84 و ال ای دی UVC یک دستگاه استریل UV برای از بین بردن جرم، میکروب و انواع ویروس ها طراحی کنیم.

طراحی فریم دستگاه استریل UV

پروژه شامل یک جعبه UVC می باشد که طراحی آن نیز بسیار کم هزینه می باشد. یک دستگاه استریل UV برای استریل و ضد عفونی وسایلی همچون موبایل، کیف پول، پول و غیره به کار می رود.

ساخت این دستگاه کم هزینه است، به این دلیل که ما سعی کردیم از دستگاه های کم هزینه مثل یک جعبه پلاستیکی برای طراحی آن استفاده کنیم. ما ابتدا طرح جعبه نگهدارنده قطعات پروژه را در نرم افزار Fusion360 طراحی می کنیم و سپس آن را در پرینتر سه بعدی چاپ می کنیم.

آماده سازی ال ای دی ها

آماده سازی ال ای دی ها در دستگاه استریل UV

سپس باید ال ای دی های UVC را بر روی برد MCPCB لحیم می کنیم. ما آنها را به صورت موازی کنار هم قرار می دهیم و برای تأمین برق آنها از یک تغذیه ۳٫۳ ولت استفاده می کنیم.

بعد از آزمایش ال ای دی ها، ما مجموعه ای از شش خروجی و یک ورودی (پنج خروجی برای ال ای دی ها و یکی برای ال ای دی UVC و یک ورودی برای کلید) را ایجاد می کنیم و کد را بر روی برد attiny84 با استفاده از آردوینو آپلود می کنیم.

بعد از آنکه ال ای دی ها را روی برد بورد قرار دادید، سپس قطعات الکترونیکی را بر روی مدار PCB قرار دهید.

سپس این برد را به آردوینو وصل می کنیم تا کد برنامه اجرا شود.

تست دستگاه استریل UV

طرح جعبه UVC را بر روی مدار چاپی آپلود کرده و همانند تصویر زیر آن را با استفاده از کلید راکر و کلید فشاری همراه با باتری لیتیومی تست کنید تا مطمئن شوید که به درستی عمل می کند.

دستگاه استریل UV

سپس مدار را در داخل جعبه که با استفاده از پرینتر سه بعدی چاپ شده، قرار دهید و تمام قطعات را کنار یکدیگر بگذارید.

کار تمام است! البته شما می توانید هزینه بیشتری بکنید و جعبه محکم تری برای دستگاه استریل UV بسازید تا عمر بیشتری داشته باشد، اما ما برای اینکه هزینه کمتری کنیم، چنین جعبه ای را طراحی کردیم.

ویدیوی عملکرد دستگاه استریل UV

کد پروژه

در کد پروژه، نشانگر، ال ای دی ها را به صورت دنباله وار (از یک تا پنج) روشن می کند و سپس هنگامیکه کلید را فشار می دهید، ال ای دی UVC روشن می شود، این ال ای دی حدود ۱۰ دقیقه روشن می ماند و سپس دوباره خاموش می شود.

شماتیک سه بعدی دستگاه

لینک دانلود شماتیک سه بعدی دستگاه استریل UV با پسوند stl

شماتیک مدار PCB

لینک دانلود شماتیک مدار PCB

قطعات مورد نیاز

  • ۱x attiny84
  • 10x uvc leds
  • 1x Arduino Nano R3
  • 1x UTSOURCE Electronic Parts

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید