طراحی ردیاب GPS هوشمند با آردوینو

0
363
ردیاب GPS هوشمند

والدین اغلب اوقات نگران فرزندانشان هستند و دوست دارند که از حال آنها باخبر شوند و دائما بدانند که کجا هستند. به همین دلیل ما به این فکر افتادیم تا یک ردیاب GPS هوشمند طراحی کنیم که موقعیت افراد را در هر لحظه گزارش دهد. همچنین این ردیاب، موقعیت مکانی وسیله مورد نظر را نیز ردیابی می کند و به سمت سرور می فرستد.

قطعات مورد نیاز پروژه

  • GPS Module
  • Arduino Nano
  • SIM800L
  • 2G SIM card
  • OLED Display
  • Small 3V battery
  • Wires

پیشنیاز پروژه ردیاب GPS هوشمند

ابتدا باید کتابخانه Tiny GPS ++ و FONA را در نرم افزار آردوینو فراخوانی کنیم. جهت این کار ابتدا به منوی tools رفته و بر روی library manager کلیک می کنیم، سپس کتابخانه های مورد نظر را جستجو کرده و در آخر کتابخانه را نصب می کنیم.

کد نویسی پروژه GPS هوشمند

ابتدا کتابخانه را با کد نویسی در محیط برنامه نویسی آردوینو فراخوانی می کنیم. سپس متغیرهایی را برای ذخیره پیام، موقعیت GPS و داده های دیگر ایجاد می کنیم. حال پین های ماژول GPS و ماژول SIM800L را تعریف می کنیم. سپس عملیات نصب را به گونه ای که نرخ baud مربوط به ماژول های SIM800L و GPS برای ارتباط سریال به ترتیب ۴۸۰۰ و ۹۶۰۰ باشد، تنظیم می کنیم.

کد نویسی پروژه GPS هوشمند

در این پروژه، ما یک حلقه ایجاد کرده ایم تا چک کند که آیا پیامی از SIM800L دریافت شده یا خیر. اگر پیام دریافت شده باشد، آن را به یک رشته قابل خواندن تبدیل کند. این پیام در واقع دستور “موقعیت مکانی را بیاب” را بررسی می کند و سپس داده های بدست آمده (با توجه به موقعیت مکانی) به سرور ارسال می شوند.

در همان حلقه loop تعریف شده، تابعی به نام get location() را فراخوانی می کنیم. این تابع داده های GPS را دائما به روز نگه می دارد و نتایج را به حلقه loop باز می گرداند.

کد یافتن موقعیت

تصویر شماتیک مدار

همانند تصویر زیر قطعات را به یکدیگر را وصل می کنیم.

تصویر شماتیک مدار

تست پروژه GPS هوشمند

دستگاه را به یک باتری وصل کنید و چند دقیقه منتظر باشید تا کاملاً شارژ شود.

پیغام get location را به ردیاب GPS هوشمند بفرستید تا آدرس URL (موقعیت مکانی) را برای شما برگرداند. حال شما می توانید این آدرس را در google map چک کنید تا از صحت کار دستگاه مطمئن شوید.

تصویر google map

کد پروژه

دانلود کد پروژه ردیاب GPS هوشمند

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید