مدار ال ای دی و باتری موبایل

0
430
استفاده از باتری موبایل در روشن کردن مدار ال ای دی

در این پروژه می خواهیم با استفاده از باتری موبایل ، مدار ال ای دی (LED ) را طراحی کنیم. با توجه به شعار سه گانه “استفاده مجدد، کاهش، بازیافت” باید آگاه باشیم و سیاره مان را از زباله های الکترونیکی نجات دهیم. گاهی اوقات موبایل تان از بین رفته اما باتری آن سالم است و همچنان قابل استفاده است و می توانید از آن در یک پروژه کوچک استفاده کنید.

قسمت اصلی مدار، آی سی IC MC34063A می باشد. این آی سی یک کنترلر یکپارچه است که از یک منبع ولتاژ جبران شده با دمای داخلی ، یک مقایسه کننده ، اُسیلاتور چرخه کار کنترل شده با یک مدار محدود جریان فعال ، درایور و سوئیچ خروجی جریان بالا تشکیل شده است. این آی سی خصوصاً برای استفاده در برنامه های step-down ، step-up و ولتاز معکوس طراحی شده است تا با حداقل تجهیزات جانبی قابل اجرا باشند.

طراحی مدار ال ای دی با باتری موبایل

در این پروژه آی سی IC1 را در یک برنامه step-up استفاده کرده ایم تا یک مدار ال ای دی با چهار چراغ ۵mm را با استفاده از یک باتری موبایل روشن کند. مقاومت ۳۳ اُهم R4 ، جریان ورودی به LED ها را محدود می کند. خازن C2 عملکرد فرکانس IC را تعیین می کند و مقاومت های R3 و R5 ولتاژ خروجی را تعیین می کنند.

ولتاژ خروجی را با استفاده از فرمول زیر می توان محاسبه کرد:

Vout = 1.25 [1+  (R2/R1)]

به طوریکه در این مدار R1 همان  R5 و R2 همان R3 می باشد.

هنگامیکه سوئیچ S1 بسته است، IC1 ، سلف L1 و دیود یکسوساز شاتکی D1 عملیات step-up را ارائه می دهند و هر چهار LED روشن می شوند.

نمودار شماتیک مدار

نمودار شماتیک باتری موبایل و مدار ال ای دی

مدار ال ای دی اضطراری

می توان به جای آی سی MC34063A از آی سی IC 78S40 نیز استفاده کرد و همچنین در این مدار می توان از هر دیود یکسوساز شاتکی دیگری نیز استفاده کرد. با استفاده از خازن low ESR می توان کارایی مدار را بالا برد. با اضافه کردن یک شارژر و کمی تجهیزات دیگر می توان این مدار را به یک پروژه مدار ال ای دی اضطراری کوچک تبدیل کرد.

قطعات مورد نیاز

  • مبدل سیگنال DC به DC : MC34063A ( IC1 )
  • دیود یکسوساز شاتکی D1 ( Schottky barrier diode )
  • چهار عدد ال ای دی نور سفید ۵mm
  • باتری موبایل
  • مقاومت
  • خازن
  • سلف L1
  • و قطعات دیگر…

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید