طراحی مدار ولت متر VU Meter

0
457
ولت متر پنلی

ولت متر یا ولت‌ سنج یک وسیله الکتریکی است و برای اندازه‌ گیری اختلاف پتانسیل الکتریکی یا ولتاژ بین دو نقطه در یک مدار الکتریکی بکار می‌رود. برخی از ولت متر‌ها برای استفاده در مدار‌های DC به کار می روند و برخی دیگر برای بکارگیری در مدارهای AC ساخته شده اند.

در این پروژه برای طراحی ولت متر از یک برد بورد و چهار ال ای دی (LED) استفاده کرده ایم هرچند شما می توانید از تعداد ال ای دی بیشتری استفاده کنید.

شرح پروژه

ولت متر در واقع یک نمایشگر ساده برای نشان دادن یک مقدار است و در اصل برای نشان دادن سطح سیگنال در مدارهای صوتی است، هر چند می توان از آن برای نشان دادن دما ، شدت باران ، سطح نور یا هر مقدار دیگری نیز استفاده کرد.

ما در طراحی این مدار، از یک پتانسیومتر به عنوان تقسیم کننده ولتاژ بین ۹ تا ۰ ولت استفاده کرده ایم در نتیجه خروجی مقداری در این محدوده خواهد بود. به این ترتیب می توان ولت متر را به راحتی تست کرد.

اگر می خواهید سطح صوتی یا هر سیگنال دیگری، با ولتاژ بسیار پایین نشان داده شود، به جای پتانسیومتر از یک تقویت کننده ( آمپلی فایر ) استفاده کنید.

دیاگرام مدار ولت متر

نمودار دیاگرام مدار ولت متر

با توجه به تصویر دیاگرام بالا:

  • علامت Q نشانه ترانزیستور NPN است که ما در اینجا از BC547 استفاده کرده ایم.
  • D1 تا D3 دیودهای استاندارد هستند که ما از ۱N4007 استفاده کرده ایم.
  • مقاومت های R1 تا R4 موجود در مدار ولت متر برای محدود کردن جریان به کار رفته اند که ما از مقاومت یک کلیو اهم استفاده کرده ایم.
  • مقاومت های R5 تا R8 برای محدود کردن جریانی که از ترانزیستورها می گذرد به کار رفته اند و برای آنها از مقاومت های ۱k تا ۱۰k می توانید استفاده کنید.
  • پتانسیومتر را به ولتاز ۰ تا ۹ ولت متصل کرده ایم و پین وسط را به ولتاژ ورودی یا “input voltage” وصل کرده ایم.

اگر فکر می کنید که باید اجزای زیادی را فراهم کنید، می توانید از یک آی سی LM3914 برای این منظور استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید