چگونه دو نمایشگر LCD 16×2 را همزمان روشن کنیم؟

0
305
اتصال دو نمایشگر LCD 16x2 به آردوینو

در این پروژه می خواهیم دو نمایشگر LCD 16×2 را با استفاده از سیم های جامپر و یک برد بورد همزمان به یک ماژول آردوینو نانو وصل کنیم تا با هم روشن شوند.

شرح پروژه اتصال دو نمایشگر LCD 16×2 به آردوینو

هنگامیکه دو نمایشگر LCD را با استفاده از میکروکنترلر آردوینو بهم وصل می کنید، آنگاه متنی که در یکی از LCD ها نمایش داده می شود، به صورت اتوماتیک به نمایشگر دوم نیز ارسال می شود. کد نویسی این برنامه در محیط آردوینو IDE بسیار مشکل است. تمامی پین های متصل به نمایشگر LCD 16×2 و آردوینو نانو ۱۲ پین است. بنابراین زمانیکه دو نمایشگر را به آردوینو نانو وصل می کنیم، به طور کلی ۲۴ پین متصل داریم. در این نمایشگر شش تا از پین ها برای ارسال اطلاعات به کار می روند. در این پروژه ما ۱۴ تا از پین های ال سی دی را به ماژول آردوینو نانو وصل کردیم، به طوریکه ۱۲ پین برای ارسال داده و ۲ پین دیگر برای ولتاژ و زمین در نظر گرفته شده است.

اتصالات پین ها

Vcc، GND، Vo، RS، R/W، D4، D5، D6 و D7 به صورت موازی با ال سی دی دوم وصل شده است. تنها پینی که باید به طور مستقل وصل شود، پین EN است، این پین را فعال کنید، پین EN به آردوینو کمک می کند تا داده را به ال سی دی مورد نظر بفرستد.

هنگامیکه دو نمایشگر را به یکدیگر وصل می کنید، در واقع به صورت مستقل از یکدیگر عمل می کنند. اتصال چندین ال سی دی به آردوینو نیز ممکن است.

چه تعداد نمایشگر LCD 16×2 را می توان به طور همزمان به یک آردوینو وصل کرد؟

تعداد نمایشگر LCD 16×2 بستگی به پین های یدکی GPIO که برای پین های EN گذاشته شده اند بعد از اتصال تمام قطعات جانبی دیگر مثل سنسورها، کلیدها و غیره است. اگر ماژول آردوینو مورد استفاده دارای ۵ پین یدکی GPIO باشد، می توانید پنج نمایشگر LCD را وصل کنید. اگر آردوینو Mega دارای ۲۰ پین یدکی GPIO برای EN باشد، می توانید ۲۰ ال سی دی را که به طور مستقل عمل می کنند را همزمان به آردوینو وصل کنید.

ویدیوی پروژه

کد پروژه

لینک دانلود کد پروژه

شماتیک مدار نمایشگر LCD 16×2

شماتیک مدار نمایشگر LCD 16x2

قطعات مورد نیاز

  • ۱x Arduino Nano R3
  • 2x Alphanumeric LCD, 16 x 2
  • 1x Breadboard (generic)
  • 1x Jumper wires (generic)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید