چرا برخی از آی سی ها پین اوت یا pinout نامناسب دارند؟

0
351
آی سی 4017 و پین اوت آن

اگر آی سی که در مدارتان داشته اید پین اوت عجیب غریب یا نامناسبی داشته است احتمالاً مربوط به طراحی داخلی آن می باشد. Decade Counter IC 4017 که یک شمارنده می باشد نیز پین اوت نامناسب و عجیبی دارد و طراحی آن بسیار قدیمی و مربوط به سال ۱۹۷۰ می باشد.

نمودار شماتیک آی سی ۴۰۱۷

نمودار شماتیک IC 4017

پین اوت ( pinout ) آی سی ۴۰۱۷

پین اوت IC 4017

توجه کنید که تمامی ۱۰ پین شمارنده این IC وجود دارند ولی به ترتیب (یعنی از ۰-۹) نیستند.

طراحی داخلی آی سی ۴۰۱۷

اگر آی سی ۴۰۱۷ را باز کنیم تا طراحی داخلی آن را ببینیم به راحتی می توان علت را فهمید.

نمودار طراحی داخلی آی سی 4017

نمودار شماتیک طراحی داخلی

نمودار شماتیک طراحی داخلی آی سی 4017

با توجه به نمودار بالا مشاهده می کنید که در داخل چیپ ، دسته ای از فلیپ فلاپ ها و گیت های NAND وجود دارد که بر روی یک لایه قرار گرفته اند. برخی از خروجی ها (فرضاً خروجی های ۵ و ۱ که مربوط به پین ۱ و ۲ می باشند) فلیپ فلاپ یکسانی دارند

دلیل پین اوت نامناسب

قطعات از نظر مسیریابی و طراحی ظاهری به شکلی کاملاً منطقی قرار گرفته اند و از نظر طراحی داخلی نیز کاملاً منظم می باشد اما پین اوت آن کاملاً نامناسب است. همانطور که می دانید، در طراحی و مسیریابی یک مدار PCB تک لایه به طوریکه طراحی آن محدود به یک لایه باشد، می بایست تا جاییکه امکان دارد، اتصالات را نزدیک بهم قرار داد و این امر سبب می شود تا خروجی های بسیار غیر منطقی در کنار یکدیگر قرار گیرند و در نتیجه پین اوت آن نامناسب شود که در تصویر زیر نشان شده است:

دلیل پین اوت نامناسب

هرچند طراحی ۴۰۱۷ IC از دهه ۷۰ بوده و بسیار قدیمی می باشد، اما همیشه باید یک هماهنگی بین طراحی ظاهری و طراحی داخلی وجود داشته باشد. بنابراین داشتن یک طراحی ظاهری نامناسب دلیل بر داشتن یک طراحی داخلی نامناسب نیست و بالعکس.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید