کنترلر اسمارت واچ برای ربات ماشینی آردوینو

0
351
کنترلر اسمارت واچ برای ربات ماشینی آردوینو

در این پروژه میخواهیم یک ربات ماشینی آردوینو HC-05  طراحی کنیم که با استفاده از کنترلر اسمارت واچ کنترل می شود.

ویدیوی عملکرد کنترلر اسمارت واچ

لینک دانلود ویدیوی نحوه کنترل ربات با اسمارت واچ

چگونه یک ربات ماشینی آردوینو با کنترلر اسمارت واچ طراحی کنیم؟

در این پروژه می خواهیم با استفاده از یک کنترلر اسمارت واچ ، میکروکنترلر آردوینو را کنترل کنیم. ما به یک ساعت هوشمند یا اسمارت واچ نیاز داریم که دارای بلوتوث باشد و به ماژول بلوتوث HC-05 متصل شود.

ابتدا باید نرم افزار اسمارت واچ مناسب برای ارسال داده ها به سمت ماژول آردوینو را نصب کنید. ساعت هوشمند ما مبتنی بر سیستم عامل Wear OS است. برای این منظور یک نرم افزار با استفاده از برنامه نویسی جاوا و اندروید SDK طراحی کردیم که البته یک ماه طول کشید تا آماده شود، طراحی کرده ایم. شما می توانید این برنامه را در گوگل پلی که لینک آن را در زیر قرار داده ایم، دانلود کنید.

لینک دانلود نرم افزار HC-05 Joystick

توجه کنید که برنامه های زیادی برای کنترلر اسمارت واچ در گوگل پلی موجود است، اما همه آنها عمل نمی کنند. اپلیکیشن ما تنها برای ساعتهای هوشمند از نوع Wear OS کار می کند.

ما در اینجا از یک ماشین اسباب بازی آماده برای ربات ماشینی آردوینو خود استفاده کردیم که هم ارزانتر است و همچنین دارای یک باتری قابل شارژ نیز می باشد. هر چند شما می توانید ربات ماشینی را خودتان از ابتدا بسازید. ما از درایور موتور L293D استفاده می کنیم، که برای پروژه ما ایده آل است. برای اسپید کنترلر ، از پین اسپید کنترلر  L293D PWM استفاده می کنیم. سیم کشی مدار را دقیقاً همانند تصویر شماتیک مدار که در مقاله قرار داده ایم، انجام دهید. مهمترین مساله در استفاده از کنترلر اسمارت واچ ، سرعت بالایی است که به شما ارائه می دهد.

ویدیوی آموزش ساخت ربات ماشینی آردوینو با کنترلر اسمارت واچ

در این ویدیو، کلیه مراحل ساخت ربات و نحوه کنترل آن را نشان داده ایم.

لینک دانلود ویدیوی ساخت ربات ماشینی آردوینو با اسمارت واچ

کد پروژه

کافی است که طبق نمودار شماتیک مراحل را دنبال کنید و کد را در آردوینو بارگذاری کنید. ابتدا HC-05 را با اسمارت واچ جفت (pair) کنید. حال برنامه را باز کنید، باید HC-05 در آنجا لیست شده باشد. آن را انتخاب کنید، حال کنترل جوی استیک (joystick) در اختیار شما است. اکنون آن را بکشید، دقت کنید که هر چقدر بیشتر جوی استیک را بکشید، با توجه به اینکه از اسپید کنترلر L293D استفاده می کنیم، ربات ماشینی آردوینو سرعت بیشتری خواهد داشت.

لینک دانلود کد ربات ماشینی آردوینو با اسمارت واچ

دیاگرام مدار ربات ماشینی آردوینو با کنترلر اسمارت واچ

قطعات مورد نیاز پروژه

  • ۱x Arduino Nano R3
  • 1x Texas Instruments Dual H-Bridge motor drivers L293D
  • 1x Resistor 221 ohm
  • 1x Custom PCB
  • 1x HC-05 Bluetooth Module
  • Wear Os Smartwatch

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید