BEC : مدار حذف باتری

0
499
مدار حذف باتری BEC

مدار حذف باتری یک BEC مدار الکترونیکی است که برای انتقال انرژی الکتریکی به سایر مدارها بدون نیاز به استفاده از چندین باتری طراحی شده است. از این کلمه برای دستگاه هایی که برق مورد نیازشان از طریق برق اصلی تأمین می شود، به کار می رود. در فروشگاه های لوازم الکتریکی نیز در بسیاری از محصولات خود از این کلمه استفاده می کنند.

مدل کنترل رادیویی R/C

در یک مدل کنترل رادیویی R/C، یک BEC بخشی از یک ESC (کنترل سرعت الکترونیکی) است. مدار حذف باتری BEC سبب می شود تا در این مدل تنها با یک باتری به جای استفاده از دو باتری برق مورد نیاز مدار تأمین شود. یک BEC مجهز به ESC معمولاً در هواپیما استفاده می شود و شامل مدار قطع ولتاژ کم (LVC) است که می تواند اُفت ولتاژی که در اثر شارژ کمی که در باتری باقی مانده، ایجاد می شود را بررسی کند.

سپس برق ورودی به درایو موتور را قطع می کند تا با نیروی کافی سروو موتور(ها) را کنترل کند و مدل را با امنیت کامل به عملیات برگرداند. نیروی وارد بر پروانه هواپیما قطع می شود اما همچنان عملیات کنترل سطح برقرار خواهد بود تا آماده یک فرود اضطراری شود. بدون این ویژگی ها زمانیکه باتری تمام شود، تمام فرایند کنترل از بین خواهد رفت، احتمالاً موجب خراب شدن مدل می شود. در برخی از مواقع، BEC به جای اینکه بخشی از ESC باشد، بخشی از دریافت کننده کنترل رادیویی است.

بخشی از هواپیما که دارای دریافت کننده، ESC و BEC در یک پکیج است

مدار حذف باتری R/C از چه رگولاتوری استفاده می کند؟

مدار حذف باتری R/C در ساده ترین مدل خود، از یک رگولاتور ولتاژ ثابت خطی با مدار استانداردی که در دیتاشیت سازنده اش قرار دارد، استفاده می کند که معمولاً به منبع تغذیه دریافت کننده ۵ ولت نیاز دارد.

بهتر است که از رگولاتور Low-drop استفاده شود، خصوصا برای باتری هایی که تعداد سلول کمی دارند. برای مدلهای کوچک ۱٫۵ تا ۲ آمپر کافیست. برای مدلهای متوسط، ۳ آمپر یا بیشتر گزینه خوبی است. مدار حذف باتری برای مدلهای بزرگ باید جریان ۵ آمپر یا بیشتر را فراهم کند. در این حالت، به این دلیل که مدار حذف باتری سوئیچینگ از مدار حذف باتری رگولاتور خطی کارایی بهتری دارد، باید از رگولاتور سوئیچینگ پیچیده تری استفاده شود.

مدار BEC رگولاتور خطی در طراحی ESC

انواع BEC

  • SBEC
  • UBEC

میزان هدر رفت مصرف انرژی در مدار BEC

در یک رگولاتور خطی مدار حذف باتری BEC ، هدر رفت مصرف انرژی در اثر اختلاف بین ولتاژ هدف ۵ ولت و ولتاژ باتری اصلی، ضربدر جریان مورد نیاز به وجود می آید. به طور مثال، یک باتری ۱۰ سلولی با یک ولتاژ نرمال ۱۲ ولت با جریان حداکثر ۵ آمپر را در نظر بگیرید، مدار حذف باتری BEC ، (۱۲ V − ۵ V) × ۵ A = 35 W را از دست خواهد داد.

با یک رگولاتور خطی، این ۳۵ وات به گرما تبدیل خواهد شد و در نتیجه به یک هیت سینک بزرگ نیاز خواهد داشت. کارایی آن ۴۱٫۷% = (۵V / 12V) خواهد بود. هرچند، یک رگولاتور سوئیچینگ با یک منبع تغذیه step-down به بازده بالاتر از ۹۰% می رسد. در تمام حالتها بهتر است که تعدادی خازن بزرگ برای بافر کردن و نگهداری خروجی رگوله و تنظیم شده، قرار گیرد. در هواپیما یا کشتی بزرگ منبع تغذیه با خازن بیشتری در نزدیکی موتور محرک (سروو موتور) ذخیره می شود.

کاربرد مدار حذف باتری R/C

یک مقاومت ساده به عنوان مدار حذف باتری BEC
اگر ولتاژ باتری و جریان سیستم رادیویی ثابت بماند، یک مقاومت ساده به عنوان BEC عمل خواهد کرد.

بیشترین استفاده از مدار حذف باتری R/C ، تبدیل پک باتری پلیمر لیتیوم ولتاژ بالا به ۱۲ ولت است. این مسأله به دلیل افزایش محبوبیت تجهیزات دوربین در استفاده از فناوری کنترل رادیویی FPV رخ داده است. به همین دلیل برخی از سازندگان مدار BEC یک رگولاتور ولتاژ BEC ارائه می دهند و به همین دلیل ممکن است که مردم سردرگم شوند زیرا که معمولاً برای یک کاربرد ۱۲ ولت از مدار حذف باتری استفاده نمی شود.

مدار BEC در موتور سیکلت و ATV نیز برای کاهش وزن مجاز در حمل باتری کاربرد دارد. باتری معمولاً توسط یک یا چند خازن بزرگ اما سبک وزن جایگزین می شود که نویز پالس های الکتریکی نوسانی را که از طریق آلترناتور وارد می شوند را بدون اینکه نیرویی تولید کند، از بین ببرد. از آنجا که منبع انرژی الکتریکی وجود ندارد، استارت های الکتریکی نیز قابل استفاده نیستند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید