ساخت آی سی harvester توسط شرکت leti

0
323
آی سی harvester

شرکت leti از دو آی سی harvester که انرژی طبیعی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند، رونمایی کرد:

  • آی سی harvester پیزوالکتریک SECE با قابلیت تغییر فار و تنظیم خودکار و ۳۰ nW MPPT که توانسته به ۴۴۶% انرژی پهنای باند بهبود یافته و ۹۴% کارایی برسد.
  • آی سی harvester مکانیکی الکترومغناطیسی بدون چیپ خارجی و همراه باswitching period MPPT  که به کارایی بالای ۹۵٫۹% و بهره انرژی استخراج شده ۴۶۰% رسیده است.

در نمونه اول، انرژی لرزشی با استفاده از سنسور لرزش پیزوالکتریک به انرژی الکتریکی تبدیل می شود.

در نمونه دوم، انرژی لرزشی با استفاده از سلف به انرژی الکتریکی تبدیل می شود.

در هر دو نمونه، برای تبدیل انرژی طبیعی به الکتریکی به یک آی سی مخصوص، جهت تقویت انرژی ذخیره شده نیاز است.

Harvester IC پیزوالکتریک

تیم آی سی harvester پیزوالکتریک ، یک رابط الکتریکی تطبیق پذیر را طراحی کردند که هم انرژی را از harvester ذخیره می کند و هم دائماً فرکانس تقویت شده harvester را تنظیم می کند. که ۴۴۶% انرژی پهنای باند بزرگتری حاصل شد و بزرگترین پهنای باندی بوده که تا بحال بدست آمده است.

تبدیل انرژی طبیعی به الکتریکی و تنظیم آن به صورت خودکار می باشد و کل انرژی مصرفی آن حدود ۱µW است که حداقل نصف انرژی مصرفی است که در اثر لرزش در محیط وجود دارد (که حدود ۱۰۰µW تا ۱mW می باشد).

آی سی harvester سلف

در نمونه دوم، IC harvester ساخته شده به بالاترین کارایی ۹۵٫۹% رسیده است و در نتیجه هزینه ها نیز بسیار کاهش یافته اند. این IC در مقایسه با پل دیود full-bridge در زمان لرزش و شوک دوره ای، به ترتیب به ۲۱۰% و ۴۶۰% بهره انرژی استخراج شده دست یافته است که نتیجه بهتری بوده است.

بهره انرژی استخراج شده ۴۶۰% ، برای انرژی طبیعی تبدیل شده در رابط آی سی جدید و انرژی تبدیل شده در رابط پل دیود استاندارد در شرایط لرزش، برابر می باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید