ال ای دی : دیود نوری منتشر کننده نور

0
491
ال ای دی

LED ها با رشد تکنولوژی، توسعه پیدا می کنند و انواع مختلفی ال ای دی با توجه به کاربرد آنها وجود دارد.

دیودهای منتشرکننده نور یا ال ای دی ها امروز در اکثر تجهیزات الکترونیکی وجود دارند و یکی از مهم ترین نمایشگرها در دنیای تکنولوژی امروزه به حساب می آیند.

LED ها در اغلب مشاغل به کار می روند. نه تنها در پنل های تلویزیون استفاده می شوند بلکه در رادیو و سایر وسایل الکترونیکی خانگی و صنعتی کاربرد دارند. همچنین به جای تکنولوژی های روشنایی قدیمی، استفاده می شوند. برای تأمین تمام این نیازها، انواع مختلفی ال ای دی وجود دارد.

با تولید تکنولوژی LED ارگانیک، فناوری LED تاثیر بیشتری در تکنولوژی امروزه پیدا کرده است.

نماد ال ای دی

نماد LED بسیار ساده است. این نماد شامل نماد یک دیود با دو جهت است که جهت آنها رو به بیرون است که نشان دهنده تابش نور از دیود است.

LED Symbol

گاهی اوقات نماد این دیود نوری به شکل زیر نیز است. هر چند به اشکال دیگری همچون دایره نیز وجود دارد. البته امروز از این نمادها به ندرت استفاده می شود ولی در مدارها معمولاً از این نمادها اسفاده می شود.

نماد ال ای دی

انواع ال ای دی

این دیودها انواع مختلفی دارند و هر کدام کاربرد متفاوتی دارد.

ال ای دی های قدیمی ارگانیک: این LED ها دیودهای قدیمی هستند که از سال ۱۹۶۰ بوجود آمدند. اینها از مواد ارگانیک و طبیعی ساخته شده اند. برخی از پرکاربردترین این مواد، آلومینیوم گالیوم آرسنید، گالیوم آرسنید فسفید و… می باشد. رنگ چراغ بستگی به نوع موادی دارد که در آن به کار رفته است.

این دیودها با لامپ های LED کوچک که به عنوان نشانگر پنل به کار می روند، مشخص می شوند. با وجود LED های ارگانیک، انواع مختلفی ال ای دی برای استفاده وجود دارد:

  • تک رنگ ۵ میلی متری، پکیج بسیار قدیمی LED
  • LED های مسطح
  • Led دو رنگ و چند رنگ، دارای چندین دیود منتشر کننده نور است که با ولتاژهای مختلف روشن می شوند.
  • چراغ های چشمک زن، که در یک پکیج قرار گرفته اند و تقریبا همزمان روشن می شوند.
  • نمایشگرهای ال ای دی عددی

LED ها با روشنایی زیاد

ال ای دی غیر ارگانیک

LED ها با روشنایی زیاد: این نوع ال ای دی ها، غیر ارگانیک هستند که برای کاربرد روشنایی استفاده می شوند. میزان نور خروجی این نوع بسیار زیاد است. برای تولید نور خروجی بیشتر، باید جریان و اتلاف انرژی بیشتری را کنترل کنند. معمولاً این نوع بر روی هیت سینک قرار میگیرد تا گرمای اضافی را از بین ببرد.

برای دستیابی به کارایی بالاتر، از این نوع چراغ به جای چراغهای قدیمی استفاده می شود. امروزه استفاده از چراغهای اتوماتیک در روشنایی داخلی بسیار پرکاربرد است. این لامپ ها از نظر کارایی و عوامل محیطی نسبت به لامپهای رشته ای و فلوروسنت بالاتر هستند. HBLED کارایی و طول عمر بالاتری دارند، خصوصا زمانیکه لازم است که لامپ ها به دفعات زیادی خاموش و روشن شوند. هر چند که عمر محدودی دارند و معمولاً این فاکتور نادیده گرفته می شود.

ال ای دی های ارگانیک

ال ای دی ارگانیک

ال ای دی های ارگانیک: ایده اصلی تولید دیودهای منتشر کننده نور، ساخت این نوع led بوده است. همانطور که از نام آن مشخص است، با استفاده از مواد طبیعی و ارگانیک ساخته می شود.

نوع قدیمی دیودهای ساطع کننده نور با استفاده از نیمه هادی های غیر طبیعی قدیمی ساخته می شوند و از اتصال PN که معمولاً یک نقطه نور است، نور تولید می کنند. نوع ارگانیک نمایشگرهای LED با استفاده از مواد آلی و بر روی ورق هایی ساخته می شوند و نور را از خود منتشر می کنند. یک نوار بسیار نازک از مواد آلی بر روی یک ورق شیشه ای قرار می گیرد. سپس با استفاده از یک مدار نیمه هادی شار الکتریکی به پیکسلها می رسد و موجب روشن شدن آنها می شود.

تکنولوژی ساخت LED ها دائماً در حال پیشرفت است، از این رو سطح کارایی انواع ال ای دی نیز در حال بهبود است و کاربرد آنها نیز در حال افزایش است.

رنگهای LED

Led های غیر ارگانیک سنتی در رنگهای متنوعی وجود دارند. اولین ال ای دی های تولید شده قرمز رنگ بودند، اما پس از آن رنگهای دیگر نیز معرفی شدند. امروزه در رنگهای زیر وجود دارند:

رنگهای آبی و سفید در LED ها از نظر هزینه تولید آنها نسبت به رنگهای دیگر گران قیمت تر هستند.

علاوه بر LED هایی که نور مرئی ساطع می کنند، باقی ال ای دی ها مادون قرمز منتشر می کنند. این نوع led ها اغلب برای کنترل تلویزیون که در آنها عملاً نوری دیده نمی شود، به کار می روند.

رنگ یک دیود ساطع کننده نور با توجه به مواد نیمه هادی که در آن به کار رفته، تعیین می شود. هر چند اگر بدنه پلاستیکی دیود رنگی باشد، به نظر می رسد که دیود آن رنگ را ساطع کرده اما در واقعیت دیود این رنگ را منتشر نمی کند.

ال ای دی ها با چند رنگ

Multicolour LEDs

گاهی اوقات، داشتن چراغی که بتواند چند رنگ را تولید بکند تا فرضا بتواند چند حالت مختلف را بیان کند، بسیار مفید است. چراغ LED چنین ویژگی دارد و شامل دو نوع است:

LED دو رنگ: یک چراغ LED دو رنگ با استفاده از دو ال ای دی که به صورت موازی کنار هم در یک پکیج قرار گرفته اند، ساخته می شود، اما هر دو به یک اتصال خارجی از پکیج سیم کشی شده اند و به قسمت کاتد یک دیود و به آند دیود دیگر وصل می شود. سر دیگر به نیز به آند دیود اول و کاتد دیود دوم وصل است. در این حالت وقتیکه ولتاژ از یک طرف وارد می شود، یک LED روشن می شود و هنگامیکه وارد طرف دیگر می شود، ال ای دی دوم نیز روشن می شود.

LED سه رنگ: دارای سه سر می باشد که ترکیبی از نور ال ای دی ها را ساطع می کند. به این ترتیب که LED اول،  دوم یا هر دو با هم را ساطع می کند. معروفترین نوع LED سه رنگ، از دیودهای قرمز و سبز تشکیل شده است. به این معنا که هنگامیکه یکی از دیودها روشن است، نور قرمز یا سبز ساطع می شود و اگر هر دو همزمان با هم روشن شوند، ترکیبی از دو رنگ که زرد است، ساطع می شود.

آینده LED ها

امروزه استفاده از ال ای دی ها بسیار افزایش یافته و با پیشرفت تکنولوژی تعداد کاربرد آنها نیز بالا می رود. اکنون دیودها با درخشندگی بسیار بالا نیز تولید می شوند و برای روشنایی محیط استفاده می شوند، در حالیکه در گذشته این مسأله به دلیل تولید خروجی نور کم ممکن نبود. همچنین رنگ های جدید و متنوعی تولید می شود. LED های آبی و سفید که در گذشته تولید آنها بسیار سخت بود، اکنون به راحتی تولید می شوند. به دلیل کاربرد فراوانی که این دستگاه ها دارند به نظر می رسد برای سالهای زیادی در فروشگاه های الکترونیکی باقی بمانند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید