رصد شرایط جوی فضا در ایستگاه فضایی Lunar Gateway

0
317
 ایستگاه فضایی Lunar Gateway

سازمان ناسا قصد دارد که با استفاده از ایستگاه فضایی Lunar Gateway شرایط جوی فضا و محیط اشعه خورشید را رصد کند.

Lunar Gateway یک ایستگاه فضایی در مدار ماه می باشد که می توان آن را کنترل کرد و همچنین به عنوان یک مرکز ارتباطی و محل نگهداری رباتها به کار می رود.

ابزار کنترل اشعه توسط آژانس فضایی اروپا ساخته شده که هدف آن، نظارت بر تابش اشعه خورشید در مدار ایستگاه برای حفاظت از فضانوردان است.

کاربرد Lunar Gateway

مجموعه ابزار هواشناسی که توسط ناسا ساخته شده، ذرات و باد خورشیدی ایجاد شده توسط خورشید را بررسی می کند.

ناسا می گوید: ابزار هواشناسی و کنترل اشعه خورشید به زودی بر روی این ایستگاه قرار خواهد گرفت.

جیم بریدنستین، مدیر ناسا می گوید: ساخت یک ایستگاه فضایی با شرکای تجاری و بین المللی، یک راهکار عالی برای اکتشافات در ماه و برنامه ارسال انسان به ماه (Artemis) می باشد. همچنین هنگامیکه انسانها و رباتها در این ایستگاه برای اکتشافات در ماه هستند، می توانند اطلاعات جمع آوری شده را به راحتی به زمین بفرستند و همچنین این ایستگاه، ما را برای اکتشاف در مریخ آماده می کند.

توماس زوربوچن ، سرپرست علوم ناسا، درمورد شرایط محیطی خورشید می گوید:

محیط خورشید واطراف آن بسیار پویا و متغییر است و این مجموعه ابزار به ما کمک می کند تا ذرات و انرژی که از خورشید ساطع می شود را مشاهده کنیم و خطرات موجود در ماه و مریخ را برای فضانوردان به حداقل می رساند. همچنین اطلاعات بیشتری از فضا کسب خواهیم کرد و شرایط جوی فضا را برای نسلی که قرار است در ماه زندگی کند، به راحتی و با دقت بالا پیش بینی خواهیم کرد.

آیا می توان در این ایستگاه فضایی زندگی کرد؟

فضانوردان حداقل یک بار در سال از ایستگاه فضایی Lunar Gateway بازدید می کنند، اما مانند خدمه در ایستگاه نمی مانند. فضای داخل ایستگاه بسیار کوچک است و به اندازه یک آپارتمان کوچک است و کل ایستگاه فضایی بزرگتر از یک خانه شش خوابه است. پس از فرود در ایستگاه، فضانوردان می توانند تا سه ماه در سفینه فضایی زندگی و کار کنند، آزمایش های علمی انجام دهند و سفرهایی به سطح ماه داشته باشند.

حتی بدون حضور خدمه، رباتها آزمایشاتی را در داخل و خارج از سفینه فضایی انجام می دهند و به طور خودکار داده ها را به زمین ارسال می کنند.

ناسا در ماه می سال ۲۰۱۹ با شرکت Maxar Technologies  قرارداد بست تا بتواند نیروی لازم برای مانور فضاپیما را فراهم کند و همچنین با کمپانی Northrop Grumman برای ساخت یک پایگاه برای سکونت و تدارکات، به نام HALO که اولین ماژول تحت فشار برای بازدید خدمه از ایستگاه فضایی است، مشارکت کرد.

اولین بخش اصلی Lunar Gateway ، که نیرو و پیشرانه ای برای سفینه فضایی فراهم می کند، قرار است در سال ۲۰۲۲ بر روی یک موشک خصوصی به فضا پرتاب شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید