تایمر شمارش معکوس قابل تنظیم

0
457
تایمر شمارش معکوس قابل تنظیم

در این پروژه می خواهم یک تایمر شمارش معکوس قابل تنظیم با استفاده از یک صفحه نمایش چهار رقمی هفت سگمنتی طراحی کنم.

چگونه یک تایمر شمارش معکوس قابل تنظیم طراحی کنیم؟

لینک دانلود ویدیوی طراحی مدار

تایمر شمارش معکوس پروژه بسیار ساده ای است که بر روی یک نمایشگر ۴ رقمی ۷ سگمنتی اجرا می شود. اگر در اینترنت جستجو کنید، خواهید دید که تعداد کمی هستند که اینچنین پروژه ای طراحی کرده اند که البته قابلیت تنظیم با استفاده از کلید هم ندارند. در حالیکه در این پروژه شما به راحتی می توانید تایمر را با استفاده از کلیدهای فشاری تنظیم کنید (و نیازی نیست که کد مشخصی را آپلود کنید تا تایمر تنظیم شود).

نحوه عملکرد تایمر

در حقیقت، دارای توابعی است که یک عدد معین بین (۰-۹۹۹۹) را در یک بازه زمانی مشخص نشان می دهد. شاید این قابلیت در برخی از کتابخانه ها باشد اما من چیزی پیدا نکردم. برنامه نویسی این نمایشگر کمی دشوار است به این دلیل که در هر زمان فقط باید یک رقم را نشان دهد.

کد پروژه

کد شامل تابع تایمر شمارش معکوس (countdown timer) است که شمارش معکوس را شروع می کند و بر روی نمایشگر ۴ رقمی ۷ سگمنتی نمایش می دهد. همچنین دارای تابع پرکاربرد “PrintNumber” است که عدد ۴ رقمی داده شده را در یک زمان مشخص بر روی نمایشگر نشان می دهد.

نوشتن این کد برای من اندکی وقت گیر بود اما می توانید از این کد در هر پروژه ای که شامل نمایشگر ۴ رقمی ۷ سگمنتی باشد، استفاده کنید. پس از اینکه کد را در ماژول آردوینو آپلود کردید، می توانید به راحتی از این تایمر استفاده کنید و آن را به دلخواه تنظیم کنید.

لینک دانلود کد پروژه

دیاگرام مدار تایمر شمارش معکوس قابل تنظیم

دیاگرام مدار تایمر شمارش معکوس قابل تنظیم

قطعات مورد نیاز

  • ۱x Arduino Mega 2560 & Genuino Mega 2560
  • 1x 4digit 7-segment display
  • 4x Push button
  • 1x Buzzer
  • 21x Jumper wires (generic)
  • 1x Solderless Breadboard Full Size

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید