تراشه Versal ACAP برای پردازش سیگنال 5G

0
278
تراشه Versal ACAP

شرکت سامسونگ برای پردازش سیگنالهای ۵G گوشی های موبایل از تراشه Versal ACAP  ساخت شرکت Xilinx استفاده می کند.

پردازش سیگنال در این تراشه به صورت بلادرنگ می باشد و در آن از تکنیک های beamforming  که برای افزایش ظرفیت شبکه به کار می رود، استفاده می شود.

Versal ACAP چیست؟

Versal ACAP یک تراشه محاسباتی قابل برنامه نویسی، ناهمگن که موتورهای اسکالر و موتورهای هوشمند را برای دستیابی به بالاترین کارایی، حداکثر تا ۲۰ برابر سریعتر از تراشه FPGA و ۱۰۰ برابر سریعتر از پیاده سازی های CPU های امروزه برای استفاده در مراکز داده، شبکه سیمی، شبکه بی سیم ۵G و برنامه های کمکی درایور اتومبیل، ترکیب می کند.

تکنیک beamforming

تکنولوژی ۵G نیاز به تکنیک beamforming دارد که اجازه می دهد چندین داده جریانی به طور همزمان به چندین کاربر با طیف مشابه منتقل شوند. این همان چیزی است که باعث افزایش ظرفیت شبکه ۵G می شود. با این حال، فناوری beamforming  نیاز به چگالی قابل توجه و اتصال پیشرفته با سرعت بالا بر روی تراشه و خارج از تراشه دارد تا تأخیر در اتصال به شبکه ۵G به حداقل برسد.

مقایسه تراشه Versal ACAP و FPGA

علاوه بر این، الزامات مختلف بخش بندی عملکرد سیستم و پیاده سازی الگوریتم منجر به طیف گسترده ای از کارایی پردازش و دقت محاسبه شده است. این در حالی است که FPGA های سنتی برای رفع بهینه این نیاز حین رفع محدودیت های حرارتی بسیار چالش برانگیز هستند.

تراشه Versal ACAP  محاسبات زیادی را با کمترین میزان مصرف انرژی برای انجام پردازش سیگنال به صورت بلادرنگ و با حداقل تأخیر زمانی مورد نیاز الگوریتم های beamforming ارائه می دهد.

کاربرد تراشه های Versal ACAP  

موتورهای هوش مصنوعی ( AI ) که بخشی از سری Versal AI Core می باشند، از یک مجموعه پردازنده های برداری تشکیل شده اند که برای اجرای توابع ریاضی مورد نیاز با ارائه تراکم محاسباتی بالا، اتصال پیشرفته و همچنین امکان برنامه نویسی و پیکربندی مجدد ایده آل می باشند.

اولین تراشه های Versal ACAP در حال آماده سازی و ارسال برای مشتریان می باشد و نهایتاً در دسامبر سال ۲۰۲۰  در دسترس خواهند بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید