تلسکوپ فضایی Cheops سیارات خارج از منظومه شمسی را رصد می کند

0
283
تلسکوپ فضایی Cheops

نخستین مأموریت ESA که به مطالعه سیارات خارج از منظومه شمسی اختصاص دارد، پس از اتمام موفقیت آمیز مرحله راه اندازی در مدار خود، قصد ارسال تلسکوپ فضایی Cheops برای شروع تحقیقات علمی در فضا را دارد.

تلسکوپ فضایی Cheops طی سه ماه آزمایش شد و تست آن موفقیت آمیز بود. آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که این ماهواره مشاهدات امیدوارکننده ای را در مورد ستاره های شناخته شده سیارات خارج از منظومه شمسی به دست آورده است.

عملکرد تلسکوپ فضایی Cheops

نیکولا راندو ، مدیر پروژه Cheops در ESA می گوید: “مرحله راه اندازی در مدار، یک پروسه هیجان انگیز بود و ما خوشحالیم که توانسته ایم تمام شرایط را برآورده کنیم و البته پلتفرم ماهواره، عملکرد بسیار خوبی داشته است.

این ماهواره در دسامبر سال ۲۰۱۹ راه اندازی شده و تلسکوپ فضایی Cheops برای اولین بار پردازش داده ها را با گرفتن تصاویر تار به طور عمدی از ستاره ها در ژانویه آغاز کرد. تار کردن تصاویر ستاره ها موجب می شود که با پخش کردن نوری که از ستاره های دور، بر روی بسیاری از پیکسل های آشکارساز تلسکوپ انجام می شود، دقت اندازه گیری را بهبود بخشد.

آزمایشات انجام شده بر روی تلسکوپ فضایی Cheops

قبل از آنکه این ماهواره ۱٫۵ متری به فضا ارسال شود، باید تعداد زیادی آزمایش را پشت سر بگذارد. پس از اینکه اولین آزمایشات بین ژانویه و فوریه در پرواز انجام شد، کارشناسان شروع به تجزیه و تحلیل پاسخ ماهواره و تلسکوپ و آشکارساز آن کردند. با شروع ماه مارس تلسکوپ فضایی Cheops شروع به تحقیق بر روی ستاره ها کرد.

دانشمند پروژه Cheops در ESA می گوید: “برای اندازه گیری میزان عملکرد این ماهواره ، ابتدا لازم بود ستاره هایی را ببینیم که خواص آنها شناخته شده هستند.”

تیمهای ESA از جمله ایرباس اسپانیا که پیمانکار اصلی شرکت هستند، میزان دقیق و پایدار بودن ماهواره را بررسی و تأیید کرده اند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید