حافظه آنالوگ AiMC در پردازنده هوش مصنوعی شرکت Imec

0
278
حافظه آنالوگ AiMC در پردازنده هوش مصنوعی

شرکت Imec از یک پردازنده هوش مصنوعی که با استفاده از فناوری ۲۲nm FD-SOI با حافظه آنالوگ  AiMC ، ساخته شده و حاوی فضای ذخیره سازی و واحد محاسباتی می باشد، رونمایی کرده است.

این چیپ، محاسبات شبکه عصبی را بر روی یک فضای ذخیره سازی محاسباتی در دامنه آنالوگ، انجام می دهد.

مزایای پردازنده هوش مصنوعی با حافظه آنالوگ AiMC

با دستیابی به راندمان انرژی بالا تا حداکثر ۲,۹۰۰ TOPS/W، شتاب دهنده آنالوگ یک کلید اصلی برای استنتاج در دستگاه های کم مصرف است.

حفظ حریم خصوصی، امنیت و تأخیر در این تکنولوژی جدید، بر نرم افزارهای هوش مصنوعی در اغلب دستگاه های edge، از اسپیکرهای هوشمند گرفته تا وسایل نقلیه اتوماتیک تأثیر می گذارد.

شبکه های عصبی که به ضرب ماتریسهای بزرگ بستگی دارند، تحت تأثیر کم بودن حافظه پردازنده هستند. هر چند، اگر ضربهای ماتریسی در شبکه های عصبی با دقت کمتری در تکنولوژی آنالوگ انجام شوند، نتایج دقیقی بدست می دهند.

Imec چرخه bottleneck را با انجام محاسبات در حافظه SRAM در دامنه آنالوگ حذف کرد.

آی سی هوش مصنوعی با حافظه آنالوگ

نتیجه شتاب دهنده استنتاج آنالوگ (AnIA)، بر روی پلتفرم نیمه هادی ۲۲FDX ساخته شده که دارای بهره وری انرژی استثنایی است.

تست خصوصیات این آی سی هوش مصنوعی نشان می دهد که اوج کارایی انرژی در ۲۹۰۰ ترا عملیات در هر ثانیه به ازای هر وات (TOPS/W) می باشد.

شناسایی الگو در سنسورهای بسیار کوچک و دستگاههای کم مصرف که توسط یادگیری ماشین در پایگاه های داده انجام می شود را اکنون می توان با این پردازنده هوش مصنوعی با مصرف بهینه انرژی فراهم کرد.

Diederik Verkest ، Imec’s می گوید: ایجاد موفقیت آمیز یک شتاب دهنده آنالوگ، گامی مهم برای اعتبار سنجی پردازش محاسبات در حافظه آنالوگ می باشد. این نشان می دهد که نه تنها محاسبات آنالوگ در حافظه ممکن است بلکه به بهره وری ۱۰ تا ۱۰۰ برابر بهتر از شتاب دهنده دیجیتال می رسد. در برنامه یادگیری ماشین Imec، دستگاه های حافظه موجود و در حال ظهور را تنظیم می کنیم تا آنها را برای محاسبات آنالوگ درون حافظه بهینه کنیم. این نتایج امید بخش ما را در توسعه هر چه بیشتر این تکنولوژی برای رسیدن به بهروی TOPS/W 10.000 ترغیب می کند.

استفاده از آی سی هوش مصنوعی توسط شرکت GloFo

شرکت GloFo تکنولوژی محاسبه در حافظه آنالوگ (AiMC) را به عنوان یک ویژگی قابل توسعه بر روی پلتفرم  22FDX  در بازار هوش مصنوعی ارائه خواهد داد.

این فرآیند ۲۲ نانومتری FD-SOI می تواند با قدرت فوق العاده پایین ۰٫۵ ولت عمل کند.

۲۲FD-SOI با فناوری AiMC در این شرکت در حال توسعه و ساخت می باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید