حضور مجازی با بازی واقعیت مجازی با چند سنسور

0
526
بازی واقعیت مجازی

طی چند دهه گذشته، پیشرفت های تکنولوژیکی امکان توسعه بازی های ویدیویی پیچیده همه جانبه و واقع گرایانه را فراهم کرده است. تکنولوژی بازی VR به کاربران این امکان را می دهد که با استفاده از دستگاه های پوشیدنی الکترونیکی، یک بازی واقعیت مجازی را شبیه سازی کنند به طوریکه بازیکنان تصور کنند که همه چیز واقعی است.

اغلب سیستم های VR بر روی حس بینایی تمرکز دارند و برای این کار از هدست هایی برای اجرای بازی استفاده می کنند تا اتفاقات بازی را به جای اینکه بر روی یک صفحه ببینند در جلوی چشمان شان مشاهده کنند. هر چند این روش بسیار جذاب است، اما این روشها همیشه با انواع مختلف ورودی های حسی مطابقت ندارند.

بازی واقعیت مجازی با چند سنسور چیست؟

محققان دانشگاه Nagoya ژاپن اخیراً یک بازی واقعیت مجازی جدید طراحی کرده اند که تجربیات شنیداری را با ادراک لمسی ادغام می کند. این بازی با استفاده از داده های بیومتریک بازیکن، یک جسم کروی در فضای مجازی که متناسب با ضربان قلب او عمل می کند، ایجاد می کند. بنابراین بازیکن می تواند ضربان قلب خود را با استفاده از این شی مجازی بشنود و لمس کند.

بازی واقعیت مجازی با چند سنسور

طبق گفته محققان، حس لامسه تأثیر بیشتری بر روی میزان درک نسبت به حس بینایی و شنوایی دارد. بنابراین اگر حس لامسه، شنوایی و بینایی با هم ترکیب شوند، می توان در بازی VR ، حضور مجازی را ایجاد کرد.

هدف از ساخت بازی واقعیت مجازی با سنسور لمسی و سمعی-بصری چیست؟

هدف از ساخت این بازی مجازی توسط محققان، پرتاب یک جسم کروی بر روی یکسری هدف است تا آنها بشکنند. در محیط شبیه سازی شده، این جسم کروی به یک سیم متصل است که به نظر می رسد از جاییکه بازیکن ایستاده منشأ می گیرد.

در اصل، ایده محققان انتقال این احساس است که جسم کروی به قلب بازیکن متصل باشد و سپس با همان ریتم ضربان قلب و ترکیب محرک های لامسه، شنوایی و بینایی شروع به تپیدن بکند. در پایان بازی بعد از اینکه بازیکن تمام هدف ها را نابود کرد، از او خواسته می شود تا سیمی که به او متصل است را با استفاده از یک قیچی که در محیط شبیه سازی شده قرار دارد، از بین ببرد و این کار را می تواند با کنترلر انجام دهد. اگر بازی تأثیر مطلوب را ایجاد کند (فرضاً این احساس را که به قلب کاربر متصل است را بوجود آورد)، بازیکن هنگامیکه می خواهد اتصال به سیم را قطع کند باید احساس عجیبی داشته باشد یا برای این کار دو دل شود.

بازی واقعیت مجازی جدید چگونه عمل می کند؟

بازی VR

در این سیستم، اطلاعات بیولوژیکی کاربر به داده های سمعی بصری ارائه شده، متصل است. بازیکن با حرکات فیزیکی بدن و اطلاعات بیومتریک بازخورد سیستم با اجسام مجازی بازی می کند و تغییر داده های بیومتریک را با ارائه حس به کاربر تحویل می دهد.  

چگونگی ساخت بازی VR با سنسور لمسی، شنوایی و بینایی

بازی واقعیت مجازی جدید با چند سنسور با استفاده از پلتفرم معروف Unity طراحی شده که برای طراحی بازی های ویدیویی ساخته شده است. دستگاه هایی که برای پیاده سازی این بازی استفاده شده اند شامل: یک نمایشگر HTC Vive VR head-mounted، سیستم کنترل و ردیابی همانند دستگاه ارائه لمسی که در داخل کنترلر قرار گرفته است. اطلاعات بیومتریک بازیکن با استفاده از گوشی پزشکی همراه با میکروفن داخلی که از طریق یک کابل استریو mini-plug به یک کامپیوتر وصل است. برای کاهش نویز میکروفن و بهبود تشخیص ضربان قلب بازیکن از یک فیلتر پایین گذر ۵۰۰Hz استفاده شده است.

در آینده ، محققان قصد دارند مطالعات بیشتری را با هدف ارزیابی اثربخشی بازی خود در تولید اثر مطلوب آن انجام دهند. به نظر می رسد بازخوردی که آنها تاکنون جمع آوری کرده اند امیدوار کننده باشد، زیرا اکثر کاربرانی که این بازی VR را انجام می دهند ارتباط بین ضربان قلب آنها و جسم کروی را در محیط شبیه سازی شده احساس می کنند.

طبق نتایج بدست آمده، بازیکن هایی که با بازی واقعیت مجازی چند سنسور دار بازی کرده اند، ارتباط بین ضربان قلب و جسم کروی را در محیط شبیه سازی شده حس کرده اند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید