ربات آبزی SILVER2 در بستر دریا حرکت می کند

0
347
ربات آبزی SILVER2

تیمی از محققان ایتالیایی از موسسه BioRobotics نسخه جدید و بهبود یافته ای از رباتهای زیردریایی را برای اکتشاف و تحقیق به نام SILVER2 طراحی کرده اند. این ربات آبزی می تواند در کف دریا راه برود و از محیط زیر دریا فیلم بگیرد. این مقاله در مجله Science Robotics منتشر شده است.

مشخصات ربات آبزی SILVER2

این تیم تحقیقاتی از دو سال پیش تحقیقات خود را برای ساخت این ربات که می تواند همانند ربات سگ بر روی کف دریا راه برود، آغاز کردند. اندکی پس از آن، محققان یک کمک هزینه دریافت کردند که به آنها اجازه داد تا طراحی را بهبود بخشند و عملکرد بیشتری به این ربات آبزی بخشند. SILVER2 علاوه بر اینکه می تواند بر روی سطوح هموار راه برود حال بر روی سطوح گل آلود و سنگی نیز راه می رود.

این ربات شش پا شبیه به خرچنگ و در امتداد کف دریا راه می رود، البته همانند خرچنگ پنجه ندارد! هنگام حرکت کردن، با استفاده از یک ماژول تثبیت کننده، تعادل خود را حفظ می کند و دارای یک پوسته ضد آب است. این ربات آبزی همچنین دارای یک سیستم ناوبری است که با استفاده از آن از برخورد با موانع جلوگیری می کند و همچنین یک مسیر مطلوب را برای رسیدن به هدف خود پیدا می کند. همچنین دارای سنسور فشار، سیستم شناوری، سنسورهای تماسی و یک جفت دوربین و میکروفن است تا بتواند از محیط اطراف خود فیلمبرداری کند.

عملکرد ربات آبزی SILVER2

SILVER2  قبلاً تحت شرایط مختلفی از جمله راه رفتن بر روی جلبک دریایی، گل، سنگ و شن و ماسه در شرایط جوی مختلف در زیر دریا آزمایش شده است. آزمایش ها نشان داده که این ربات آبزی بسیار آرام است و به همین دلیل به راحتی و بدون ایجاد مزاحمت می تواند از موجودات دریایی فیلم بگیرد.

ربات آبزی SILVER2 را می توان به کمک یک قایق به داخل دریا هدایت کرد یا اینکه آن را بر روی حالت اتوماتیک قرار داد تا به صورت مستقل عمل کند. در صورتیکه ساکن بر روی کف دریا ایستاده باشد تقریبا ۷ ساعت و اگر راه برود، حدود ۱۶ ساعت کار می کند. محققان بر این باورند كه می توان از رباتهای زیردریایی در بسیاری از كاربردها، از محیط زیست گرفته تا باستان شناسی استفاده کرد.

ویدیوی عملکرد ربات

لینک دانلود ویدیوی عمکرد ربات SILVER2

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید