ربات اختاپوس وارد دریا می شود

0
567
ربات اختاپوس (Robot Octopus)

در اوایل سال گذشته، تحقیقاتی راجع به اختاپوس در یونان انجام شد و عواملی که در ساخت یک ربات اختاپوس (که یک ربات نرم محسوب می شود) برای روانه کردن آن در آب موثرتر است را بررسی کردند. محققان اظهار داشتند که بر اساس ساختار بیولوژیکی اختاپوس ، می توانند ویژگی های جسمی دیگری به Robot Octopus اضافه کنند. یک شبکه بین شاخکهای اختاپوس وجود دارد که احتمالاً موجب افزایش سرعت شنا و کارایی آن می شود. محققان به این نتیجه رسیدند که افزودن یک شبکه نرم سیلیکونی به ربات اختاپوس ، سرعت آن را دو برابر کرده است. البته دانشمندان به این ربات ، خزیدن، حمل اشیاء و شنا در دریای اژه را نیز یاد داده اند.

ویدئوی عملکرد ربات اختاپوس

ویدئوی زیر دارای چهار بخش است که بخش اول تفاوت بین یک ربات اختاپوس که فقط بازوهای نرم و انعطاف پذیری دارد را با رباتی که علاوه بر بازوهای نرم و انعطاف پذیر، یک شبکه نرم سیلیکونی بین شاخکهایش نیز دارد، نشان می دهد. واضح ترین تفاوت، سرعت آنها است. سرعت Robot Octopus بازو دار ۱۰۰ میلی متر در ثانیه و ربات بازو دار با شبکه میانی ۱۸۰ میلی متر در ثانیه می باشد. بدیهی است که میزان قابل توجهی است، اما آنچه مهمتر است هزینه کلی حمل و نقل (CoT) است که در واقع میزان کارایی ربات را بیان می کند (CoT در اینجا، نسبت انرژی وارد شده به سرعت ربات می باشد). مقدار CoT برای ربات بازو دار ۰٫۸۵ است و برای ربات بازو دار با شبکه میانی ۰٫۶۲ می باشد بنابراین ربات بازو دار با شبکه میانی از هر نظر عملکرد بهتری دارد.

همچنین در این ویدئو سه کلیپ دیگر وجود دارد، اولین کلیپ نشان می دهد که ربات اختاپوس در امتداد زمین می خزد که سرعت بسیار کمی دارد و شبیه به اختاپوسی است که عجله ای ندارد هر چند ممکن است که اختاپوس واقعی از او سریعتر حرکت کند! کلیپ دوم یک Robot Octopus را نشان می دهد که در حال شنا کردن همانند اختاپوس واقعی یک شی را با خودش حمل می کند (توجه کنید که یک توپ زرد رنگ را با خود حمل می کند). در کلیپ سوم می بینید که ربات اختاپوس با خوشحالی و به راحتی در دریای اژه شنا می کند که بسیار آرامش بخش و واقعی به نظر می رسد.

لینک دانلود ویدئوی عملکرد ربات

پلتفرم دریایی

محققان همچنین دریافتند که هنگام شنای ربات اختاپوس در دریا، ماهیان کوچک در کنار ربات با خوشحالی شنا می کنند. آنها به این نتیجه رسیدند که ربات می تواند در دریا بدون ایجاد مزاحمت شنا کند و از زندگی موجودات دریایی اطلاعات جمع آوری کند و در واقع Robot Octopus یک پلتفرم مناسب دریایی به حساب می آید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید