ربات باریستا : اضافه شدن حس شنوایی به Sawyer robot

0
483
ربات باریستا-Sawyer robot

انسانها دارای چندین حس هستند که با استفاده از آن ها جهان هستی را درک می کنند، اما رباتها عموما دارای حس بینایی یا حس لامسه هستند. محققین دانشگاه Carnegie Mellon دریافتند که با اضافه کردن حس شنوایی می توانند ربات باریستا (Sawyer robot) را ارتقا بخشند.

محققان موسسه رباتیک CMU دریافتند که داشتن حس شنوایی در رباتها موجب تفاوت آنها با اشیا می شود. همچنین “شنیدن” می تواند به رباتها کمک کند تا نوع عملکردی که موجب ایجاد صدا شده را درک کنند و می توانند به کمک صداها ویژگیهای فیزیکی اشیای جدید را نیز پیش بینی کنند.

 حس شنوایی در سیستم های رباتیک مجازی

دکتر لرل پینتو می گوید: “در بیشتر زمینه ها نشان می دهد که صدا می تواند مفید باشد، اما مشخص نیست که در رباتیک چه فوایدی خواهد داشت.” موسسه رباتیک CMU پاییز امسال به دانشکده نیویورک خواهد پیوست. رتبه این دانشگاه به دلیل تولید رباتهای شنوا که توانستند ۷۶% اشیا را به درستی طبقه بندی کنند، بالا رفته است.

به گفته ایشان، نتایج بسیار رضایت بخش بوده، به طوریکه ربات باریستا پس از شنیدن صداها، اشیا را لمس می می کند تا بتواند آنها را تشخیص دهد. محققان نتایج خود را ماه گذشته در کنفرانس علمی سیستم های رباتیک مجازی ارائه داده اند.

عملکرد ربات باریستا

محققان دانشگاه Carnegie Mellon دستگاهی به نام Tilt-Bot را برای ساخت مجموعه ای از عملکردها، ویدیو و صدا برای بهبود حواس ربات، تولید کرده اند. اشیا در سینی که متصل به بازوی ربات است، قرار می گیرند به طوریکه در طول ضبط فیلم و صدا، سینی را به صورت تصادفی حرکت می دهد.

محققان همچنین با ضبط فیلم و صدای ۶۰ شی همانند: اسباب بازی، ابزار دستی، کفش، سیب و توپ تنیس به طوریکه اطراف سینی حرکت کنند، یک دیتاست بزرگ ایجاد کردند. به طور کلی ۱۵۰۰۰ عملکرد را در این دیتاست قرار دادند تا محققان بعدی بتوانند از آن استفاده کنند.

این تیم تحقیقاتی، حرکت اشیا را با کمک یک سینی مربعی متصل به بازوی ربات باریستا (Sawyer robot) ضبط می کند. برای ایجاد یک دیتاست بزرگ، این روش بسیار موثر است. آنها یک شی را درون سینی قرار دادند و ربات باریستا این سینی را در جهت های مختلف و با شیب های متفاوت حرکت می دهد، در عین حال دوربین ها و میکروفون ها تمام حرکتها را ضبط می کنند. همچنین داده ها حین حرکت سینی جمع آوری می شود. این تیم با استفاده از Sawyer robot اشیا را بر روی سطح سینی حرکت دادند.

سایز این دیتاست بسیار بزرگ است. سایر محققان نیز مطالعه کرده اند که چگونه رباتهای هوشمند می توانند داده ها را از طریق صوت جمع آوری کنند. به عنوان مثال، الیور کرومر استادیار رباتیک، تحقیقات خود را در زمینه استفاده از صوت برای تخمین مقدار مواد ریز مانند برنج یا ماکارونی با تکان دادن یک ظرف یا تخمین جریان این مواد انجام داده است.

ربات باریستا یا Sawyer Robot با قابلیت داشتن حس شنوایی می تواند اشیای متفاوت را از یکدیگر تشخیص دهد، اما اگر دو شی یکسان، با دو رنگ متفاوت را در داخل سینی قرار دهید، نمی تواند تفاوت آن دو را از یکدیگر تشخیص بدهد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید