ربات بازو XDBOT برای مقابله با کرونا

0
578
ربات بازو XDBOT برای مقابله با کرونا

محققین سنگاپور یک ربات بازو XDBOT برای ضدعفونی کردن سطوح و مقابله با کرونا اختراع کرده اند که حرکات انسان را تقلید می کند. هدف از ساخت این ربات کمک به نظافتچی ها در مدت زمانی که کرونا وجود دارد، می باشد.

ربات بازو XDBOT به صورت یک جعبه بر روی چرخ هایی که برای حرکت ربات نصب شده، طراحی شده است. سرعت عمل بالایی دارد و توانایی تمیز کاری مکانهای سخت و ناخوشایند مثل زیر میز و تخت را دارد.

این ربات در شهر نانیانگ توسط محققین دانشگاه NTU ساخته شده و دارای یک نازل قدرتمند برای اسپری کردن مواد ضدعفونی کننده است که می تواند سطح وسیعی را به سرعت پوشش دهد.

روش کنترل ربات بازو XDBOT

می توان ربات ضدعفونی کننده XDBOT را به صورت بی سیم با یک لپ تاپ یا تبلت کنترل کرد. به همین دلیل خطر ابتلا به ویروس را برای نظافتچی ها که متاسفانه تاکنون در حدود 140.000 نفر آنها در سراسر جهان در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند، کاهش می دهد.

Chen I-Ming از محققین این پروژه می گوید: با استفاده از این ربات می توان با دقت بالایی از فاصله دور عملیات ضد عفونی را بدون هیچگونه تماسی با سطوح آلوده انجام داد.

عملکرد ربات بازو XDBOT

ربات بازو XDBOT

XDBOT تنها می تواند سطوح صاف را تمیز و ضدعفونی کند و توانایی تمیز کردن سطوح ناهموار را ندارد.

این ربات در حال حاضر که تقاضا برای تمیز کاری و ضدعفونی بالا رفته، بسیار پر کاربرد است، در حالیکه گزارش ها حاکی از آن است که به دلیل افزایش همه گیری ویروس کرونا ، نظافتچی ها مجبورند ساعتهای طولانی کار کنند.

ربات بازو XDBOT به بازار عرضه شده و مخترعین آن امیدوارند که بتواند وارد بیمارستانها و مکانهای عمومی نیز بشود.

در حال حاضر، در سراسر جهان رباتها به دلیل سرعت بالا، کارایی بالا و ایجاد خطر کمتر ابتلا برای انسان، برای جنگ با ویروس کرونا به کار می روند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید