ربات جارو برقی با الهام از شخصیت هفت کوتوله

0
271
ربات جارو برقی Neato Botvac

محققان دانشکده مهندسی دانشگاه ایالتی Oregon یک ربات جارو برقی به نام Neato Botvac با الهام از شخصیت های سه نفر از کاراکترهای هفت کوتوله مربوط به کارتون سفید برفی طراحی کردند تا نشان دهند که مردم می توانند شخصیت ربات را فقط با دیدن حرکتهای آن، تشخیص دهند.

همچنین محققان با توجه به رفتارهای ربات ، متوجه میزان هوش او شدند و این مساله نشان می دهد که مردم با توجه به حرکتهای ربات می توانند به او اعتماد بیشتر یا کمتری کنند.

این یافته ها بسیار با ارزش هستند، زیرا همانطور که در تعامل انسانها، شخصیت هر فرد بسیار اهمیت دارد، شخصیت یک ربات نیز می تواند بر میزان تعامل و اعتماد انسان نسبت به او تأثیر بگذارد.

چگونه ربات جارو برقی Neato Botvac ساخته شد؟

این مقاله توسط انجمن کامپیوتری مؤسسه کنفرانس بین المللی مهندسی برق و الکترونیک در حوزه تعامل انسان و ربات منتشر شده است.

محققان آزمایشگاه علوم کامپیوتر درOSU ، یک ربات جارو برقی به نام Neato Botvac را با الهام از الگوهای حرکتی شخصیت های Happy (خوشحال)،Sleepy  (خوابالو) و Grumpy (بدخلق) در کارتون سفید برفی طراحی کردند.

افراد شرکت کننده در جلسه معرفی ربات Neato Botvac ، پس از انجام یک سری آزمایشات که هر یک از شخصیت های ربات را نشان می داد، بدون اطلاع از شخصیت های تعریف شده و با توجه به رفتار او، ادب، دوستی و هوش حرکتی ربات را تشخیص دادند.

ویژگی های ربات جارو برقی Neato Botvac

نایت می گوید: ما یک ربات جارو برقی مستقل و خودمختار طراحی کرده ایم که با حرکت هایی که انجام می دهد مانند شکل مسیر، شتاب، حالتهای سرعت و اینکه آیا به سمت افراد می رود یا از آنها دور می شود، شخصیت خود را بیان می کند.

این ربات جارو برقی در حالت Happy با سرعت متوسط و به آرامی به دنبال مردم می رود، در حالت Sleepy با وقفه و شتاب کمتر به دنبال مردم می رود، در حالت Grumpy از مردم دوری می کند و حرکتها را به صورت نامنظم با سرعتهای مختلف انجام می دهد.

شرکت کنندگان به این نتیجه رسیدند که ربات در حالت Grumpy ادب کمتری دارد و رفتارش دوستانه نیست، در حالت Happy بسیار دوستانه و هوشمندتر است. از نظر مردم در هر دو حالت sleepy و happy رفتار مودبانه ای دارد.

آینده ربات Neato Botvac

نایت گفت: شرکت کنندگان توانستند شخصیت های مبتنی بر حرکت را تشخیص دهند که برای ادغام شخصیت ربات در رباتهای ساده خوب است. ما در آینده می خواهیم که چهار کاراکتر دیگر هفت کوتوله را نیز برای این ربات جارو برقی تعریف کنیم و در مورد اینکه چگونه شخصیت و کاراکتر می تواند بر روی وظایفی که یک ربات در ارتباطش با انسان بر عهده دارد، تأثیر مثبت بگذارد، تحقیقات بیشتری انجام دهیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید