ربات دست کمکی : نوعی ربات بازو که انجام کارها را ساده تر می کند

0
705
ربات دست کمکی

یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه Sherbrooke یک ربات دست کمکی پوشیدنی طراحی کرده است که انجام کارها را برای کاربران ساده تر می کند. در مجله IEEE نحوه طراحی و عملکرد این ربات را به طور کامل شرح داده اند.

این ربات انجام کارها را برای هر سیستمی که به آن متصل شود، ساده تر می کند. این تیم تحقیقاتی در کانادا یک بازوی سوم با سه انگشت را ساخته اند که به انسان وصل می شود.

عملکرد ربات دست کمکی

بخش انتهایی ربات دست کمکی به دور کمر کاربر بسته می شود. بازوی ربات حرکت می کند و کارهایی را که کاربر در حال انجام آن می باشد را انجام می دهد. بازو توسط چنگال های مغناطیسی و انتقال هیدرواستاتیک تحریک می شود و به آن سه درجه آزادی می دهد.

وزن آن با اینکه دارای یک منبع تغذیه و کنترل بر روی زمین است، تنها چهار کیلوگرم می باشد. همچنین توسط شخص دیگری که در همان نزدیکی ایستاده، از راه دور کنترل می شود. از برنامه های آینده این تیم، ایجاد یک سیستم کنترل نیمه خودمختار است.

هدف از ساخت ربات دست کمکی چیست؟

هدف از ساخت ربات دست کمکی ایجاد یک ربات بازو است که بتواند به کاربری که آن را پوشیده در انجام فعالیت هاش کمک کند. ویدئوی زیر نشان می دهد که این ربات چگونه به کاربر کمک می کند تا سیب های مصنوعی را از روی درخت بچیند، دیوار را رنگ آمیزی کند و ابزارهای قدرت را نگه دارد.

لینک دانلود ویدیوی عملکرد ربات

 برای نشان دادن قدرت ربات با بازویش به دیوار مشت می زند و آن را سوراخ می کند. بدین ترتیب، این ربات بازو برای انجام کارهایی که دست انسان قادر به انجام آن می باشد، طراحی شده و به همین دلیل قابلیت اضافه شدن به بدن انسان به عنوان یک بازوی سوم را دارد.

آینده ربات

برنامه های آینده برای ربات دست کمکی شامل دادن درجه ای از کنترل هوش مصنوعی به آن است تا به این ترتیب بتواند کارهایی را که کاربر انجام می دهد را یاد بگیرد و به همین دلیل نیاز به کنترل از راه دور توسط شخص دوم نخواهد داشت. همچنین این تیم قصد دارد که یک باتری سبک وزن را به سیستم اضافه کند تا نیاز نباشد که از یک منبع تغذیه بزرگ و سنگین بر روی زمین استفاده کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید