طراحی ربات سگ توسط گوگل

0
678
ربات سگ Laikago

تیمی از محققان در آزمایشگاه هوش مصنوعی گوگل، یک ربات سگ شبیه به سگ واقعی طراحی کرده اند که Laikago نام دارد و با مشاهده نحوه حرکت سگ های واقعی رفتار آنها را می آموزد.

آموزش ربات سگ

آموزش ربات برای انجام وظایف با تقلید از حرکات موجودات زنده، مسأله ی جدیدی نیست. به عنوان مثال، رباتهای بازودار که اتومبیل ها را می سازند، یاد می گیرند که چگونه با تقلید از عملکرد انسان فرضاً نحوه سفت کردن پیچ ها را یاد می گیرد. اما آموزش یک ربات با نشان دادن ویدئویی از سگ واقعی قطعاً یک روش جدید است و این کاری است که گوگل انجام می دهد. این ربات سگ چهار دست و پا دارد و نامش Laikago است که از روی نام اولین سگی که به فضا فرستاده شد، انتخاب شده است و برای پیاده روی، دویدن و حتی تعقیب دم خود با نمایش فیلم های حرکتی یک سگ واقعی به آن آموزش داده می شود.

چگونه Laikago یاد می گیرد؟

فیلمهای آموزشی در ابتدا توسط یک سیستم هوش مصنوعی پردازش می شوند و عمل موجود در این ویدئو را به صورت مجازی برای ربات سگ Laikago ترجمه می کند. برای برطرف کردن خطاهای احتمالی (به دلیل اینکه سگ دیجیتالی از فلز و سیم و موتور به جای استخوان ، ماهیچه و عصب ساخته شده است)، چندین بار فیلم را متوقف و استارت می کنند تا سیستم AI بتواند آن را به درستی یاد بگیرد.

سیستم هوش مصنوعی بسته به سناریوهایی که ممکن است در دنیای واقعی با آن روبرو شود، مجموعه ای از عملکردهای ممکن را طراحی می کند. هنگامیکه شبیه سازی برای سیستم هوشمند مجازی کامل شد، یک پایگاه داده ایجاد می شود و این مغز و دانش در Laikago بارگذاری می شود و سپس این شبیه سازی را به عنوان نقطه شروع رفتار خودش یاد گرفته و به مرور پیشرفت می کند و حرکات را بهتر و واقعی تر انجام می دهد.

لینک دانلود ویدیوی نحوه آموزش ربات سگ Laikago

آینده ربات سگ Laikago

ویدئوی Laikago در عمل نشان می دهد که این روش کار می کند و بسیار شبیه به یک سگ واقعی راه می رود، می دود و حتی دم خود را تعقیب می کند. البته در مقایسه با سایر رباتهای حیوان، نقص هایی دارد اما گوگل معتقد است که با پژوهش بیشتر این ربات بتواند حرکات بیشتری یاد بگیرد و کاملاً مثل یک سگ واقعی رفتار خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید