ربات نجات : ربات تشخیص انسان با آردوینو

0
337
ربات نجات

در این پروژه می خواهیم با استفاده از میکروکنترلر آردوینو یک ربات نجات برای کمک به افرادی که دچار حوادث طبیعی می شوند، به صورت بلادرنگ طراحی کنیم.

عملکرد ربات نجات

این ربات افرادی که دچار بلایای طبیعی همچون زمین لرزه، سیل و… شده باشند را نجات می دهد. ربات نجات ، وضعیت و موقعیت افراد، فرضاً مناطق زیر زمینی را سریع و دقیق ارسال می کند به طوریکه تیم نجات و پزشکان می توانند به سرعت خودشان را برای انجام معاینه اولیه به فرد قربانی برسانند و او را به یک منطقه امن یا بیمارستان بفرستند. کل این فرآیند در چند ثانیه رخ می دهد، در حالیکه ربات با آردوینو کنترل می شود.

نقش سنسور PIR

سنسور حرکت PIR از دسته سنسورهای مادون قرمز می باشد که حرکت افراد را با تغییر میزان گرمایی که از اشیای درون محیط دریافت می کند، تشخیص می دهد. بدن انسان گرما را به صورت طول موجی در حدود ۱۰ میکرون به محیط منتشر می کند. این امواج توسط سنسور PIR دریافت می شوند و سپس سنسور برای تشخیص وجود انسان از آنها استفاده می کند. این سنسور در ولتاژ ۵ ولت DC کار می کند. حرکت افراد بر اساس تغییر ناگهانی الگوهای IR تشخیص داده می شود.

باتری،آردوینو،آلتراسونیک و اتصالات ربات

نقش سنسور تشخیص مانع در ربات نجات

سنسور تشخیص مانع، موانع را تشخیص می دهد و سپس سیگنالهای آنالوگ را به آردوینو می فرستد. آردوینو برنامه نویسی شده تا ربات را با توجه به موانعی که سنسور تشخیص می دهد، به صورت خودکار کنترل کند و اطلاعات افراد را برای کنترل از راه دور از طریق بلوتوث بفرستد. داده ها در مرکز کنترل دریافت می شوند. سپس داده ها تجزیه و تحلیل می شوند و تیم نجات می تواند فردی که دچار سانحه شده را نجات دهد.

دیاگرام مدار ربات نجات

دیاگرام مدار ربات نجات

اتصالات بین آردوینو و سنسورها

اتصالات بین آردوینو و سنسورها

کد پروژه

لینک دانلود کد آردوینو

فلوچارت مدار

فلوچارت مدار

قطعات مورد نیاز

  • Arduino UNO & Genuino UNO 1x
  • Development Board, Motor Control Shield 1x
  • SG90 Micro-servo motor 1x
  • DC Motor, 12 V 4x
  • Ultrasonic Sensor – HC-SR04 (Generic) 1x
  • DHT11 Temperature & Humidity Sensor (4 pins) 1x
  • 9V battery (generic) 1x
  • Jumper wires (generic) 1x

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید