شارژر usb پرتابل با رگولاتور ولتاژ

0
793
شارژر usb پرتابل

در این پروژه می خواهیم یک مدار شارژر usb پرتابل طراحی کنیم. با استفاده از این شارژر یو اس بی دیگر نگران خالی شدن شارژ باتری موبایل خود نباشید و تنها با استفاده از سه باتری قلمی، موبایل خود را شارژ کنید!

دیاگرام مدار شارژر usb پرتابل

تصویر زیر دیاگرام مدار را نشان می دهد:

دیاگرام مدار شارژر usb پرتابل

قطعات مورد نیاز پروژه

کلیه قطعات به کار رفته در مدار شارژر یو اس بی :

قطعه مقدار توضیحات
U1 7805 رگولاتور ولتاژ
LED Standard Output دیود نوری
R1 330 Ω مقاومت
R2 75 kΩ مقاومت
R3 75 kΩ مقاومت
R4 51 kΩ مقاومت
R5 51 kΩ مقاومت
D1 1N4001-4007 دیود یکسو کننده
USB Type A Socket قابل لحیم کاری
6xAA, 6xAAA or 9V کانکتور باتری

نحوه عملکرد مدار شارژر usb پرتابل

بخش اصلی پروژه تراشه LM7805 می باشد که یک رگولاتور ولتاژ است و ورودی 7V تا 30V را دریافت می کند و ولتاژی با مقدار 5V را با جریان 1A ، به خروجی می فرستد.

رگولاتور ولتاژ LM7805

برای اینکه مطمئن شویم که شارژر درست کار می کند، یک چراغ LED و مقاومت 330 Ω بین 5V و منفی باتری قرار داده ایم. هر چند بدون اینها نیز مدار به خوبی کار خواهد کرد.

LED

مقاومتهای R2 تا R5 میزان ولتاژ را روی خطوط داده بر روی ولتاژهای خاص تنظیم می کنند. این ولتاژها موجب می شوند تا دستگاه برای شارژ از جریان به خصوصی (معمولاً 500 میلی آمپر) استفاده کند.

اگر مثبت و منفی به اشتباه وصل شوند، دیود یکسو کننده D1 از خراب شدن مدار جلوگیری می کند. همچنین ولتاژ را به میزان یک ولت کاهش می دهد، به این معنا که برای اینکه شارژر usb پرتابل عمل کند حداقل به 8 ولت نیاز است.

دیود یکسوکننده یا Rectifier

البته وجود این دیود آنچنان ضروری نیست. اگر بخواهید سر مثبت و منفی را به برد لحیم کنید، قبل از تست مدار، اتصالات را دو بار بررسی کنید. با داشتن ورودی 9 ولت می توان ولتاژی را که به رگولاتور ولتاژ وارد می شود، کاهش داد و به این طریق گرمای مدار شارژر یو اس بی را کاهش داد.

همچنین می توان از یک سوکت DC برای اتصال ورودی های مختلف، بدون نگرانی در مورد صحیح بودن مثبت و منفی، استفاده کرد.

رگولاتور ولتاژ حتی با وجود این دیود می تواند خیلی گرم یا خاموش شود. اگر مرتباً این اتفاق رخ دهد، می توانید با اضافه کردن یک هیت سینک رگولاتور به مدار شارژر usb پرتابل ، این مشکل را برطرف کنید.

مدار شارژر یو اس بی با یک باتری 9 ولت یا سه (یا دو) باتری 6 آمپر کار می کند.

نحوه ساخت مدار شارژر usb پرتابل

ساخت این مدار کار نسبتا ساده ای است و برای طراحی آن فقط به هفت نوع قطعه نیاز داریم. برای لحیم کاری، از برد سوراخدار استفاده کنید. تصویر زیر مراحل طراحی مدار شارژر یو اس بی را نشان می دهد.

انتخاب باتری مدار

باتری مدار شارژر usb پرتابل

می توان از هر نوع باتری دیگری نیز در مدار شارژر usb پرتابل استفاده کرد تنها باید نوع کانکتور را تغییر دهید. یا از یک سوکت ورودی استاندارد DC متصل به یک آداپتور دیواری DC استاندارد استفاده کنید و سپس پلاگ DC را به باتریها وصل کنید. همچنین در روزهای آفتابی می توانید از پنل خورشیدی استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید