فتودیود پروسکایت نوعی LED با حساسیت بالا

0
329
فتودیود پروسکایت LED

فتودیود پروسکایت هنگامیکه بایاس معکوس است، تبدیل به یک LED مقاوم می شود. این فتودیود توسط دانشگاه Linköping در سوئد ساخته شده است. اجازه می دهد تا بین دو دیود یکسان ارتباط دوجهته ایجاد شود.

خواص فتودیود پروسکایت

فتودیودهای پروسکایت (PPDs)، که از ترکیب ماده نیمه هادی پروسکایت و خواص نوری و خواص الکترونیک تشکیل شده است، انقلابی در صنعت الکترونیک و شیمی ایجاد کرده است و به عنوان اولین دستگاه optoelectronic کاربردهای مختلف عملی دارد. تحقیقات در این زمینه و با ترکیب ماده پروسکایت با خصوصیات نوری منحصر به فرد موجب شد تا محققین بر توسعه PPD هایی با کارایی بالاتر متمرکز شوند.

پروفوسور Feng Gao می گوید: “مداری طراحی کردیم که سینگال ارسال و دریافت را همزمان با هم داشته باشد، به طوریکه سیگنال را در هر دو جهت بین دو مدار ارسال کند.”

خاصیت پروسکایت در دیودهای نوری

ماده نیمه هادی پروسکایت توجه زیادی را به خود جلب کرده زیرا باعث پیشرفت قابل توجهی در مبحث سلول های خورشیدی شده است.

فتودیود پروسکایت همانند یک ال ای دی کارایی بالاتر از ۲۱% دارد و نور را با حساسیت بسیار بالا تشخیص می دهد و با توجه به قابلیت ارسال دوجهته بین دو دیود یکسان می تواند در هزاران مگاهرتز کار کند.

از مزایای ماده پروسکایت در دیودها این است که حساسیت دیود را بسیار بالا برده به طوریکه قابلیت تشخیص آن بالاتر از ۲×۱۰۱۲ Jones می باشد و همچنین در آن امکان تبادل سیگنال نوری بین دو دیود یکسان وجود دارد.

کاربرد فتودیود پروسکایت

فتودیودهای پروسکایت در تشخیص ضربان قلب انسان و سیستم های نوری دو جهته سیگنال کاربرد دارند.

در سال ۲۰۱۸ یک تیم تحقیقاتی ویژگی خاص ماده پروسکایت را برای استفاده در فتودیودها کشف کردند و به عنوان یک ماده خاص شناخته شد.

سپس در سال ۲۰۱۹ یک تیم تحقیقاتی دیگر LED پروسکایت را با کارایی بالای ۲۱% ساختند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید