فرستنده بی سیم انرژی الکتریکی

0
284

هدف اصلی این پروژه انتقال انرژی الکتریکی به صورت بی سیم است. یک فرستنده بی سیم انرژی الکتریکی ، انرژی الکتریکی را از یک منبع تغذیه به مصرف کننده بدون استفاده از سیم یا رسانا منتقل می کند. هنگامیکه اتصال سیم ها غیر ممکن یا خطرناک باشد، فرستنده بی سیم برای برق رسانی به دستگاههای الکتریکی به کار می رود.

روشهای ارسال بی سیم انرژی الکتریکی در دو دسته غیر تابشی و تابشی قرار می گیرند. در روش غیر تابشی، انرژی الکتریکی از طریق میدان های مغناطیسی که از اتصال بین دو سیم پیچ سلف بوجود می آید، در فواصل کوتاه منتقل می شود.

در روش تابشی، که به آن پرتوی انرژی الکتریکی نیز گفته می شود، انرژی الکتریکی توسط پرتوهای تابش الکترومغناطیسی، مانند پرتوهای مایکروویو یا لیزر منتقل می شود.

طراحی مدار فرستنده بی سیم انرژی الکتریکی

فرستنده بی سیم انرژی الکتریکی

این مدار شامل دو بخش اصلی فرستنده و گیرنده می باشد.

فرستنده

فرستنده دارای دو قسمت اصلی است: مدار اسیلاتور و سیم پیچ سلف

مدار اسیلاتور یک اسیلاتور هارتلی می باشد.

اسیلاتور هارتلی یک مدار اسیلاتور الکترونیکی است که در آن فرکانس نوسان توسط یک مدار تنظیم شده متشکل از خازن ها و سلف ها ، یعنی اسیلاتور LC تعیین می شود.

مدار ، از یک خازن که به صورت موازی با یک سیم پیچ سلف قرار گرفته، تشکیل شده است و سیگنال بازخورد مورد نیاز برای نوسان از اتصال مرکزی سلف ها گرفته می شود.

سیم پیچ سلف از یک سیم مسی (۲۸ AWG) ساخته شده که پنج دور در هر سلف پیچیده شده و قطر آن ۵ سانتی متر است. در مدار دو سلف وجود دارد که به صورت سری به هم وصل شده اند.

 فرستنده

گیرنده

در بخش گیرنده مدار ، یک سیم پیچ سلف (۲۸ AWG) به قطر ۵ سانتی متر که پنج دور در هر سلف پیچیده شده قرار دارد و به موازات خازن قرار گرفته است.

گیرنده

دیاگرام مدار فرستنده بی سیم انرژی الکتریکی

دیاگرام مدار فرستنده بی سیم انرژی الکتریکی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید