مبدل و اینورتر

0
696
مبدل و اینورتر

مبدل ها و اینورتر ها دستگاه های الکتریکی هستند که جریان را تبدیل می کنند. مبدلها ولتاژ دستگاه الکتریکی را تبدیل می کنند، معمولاً جریان متناوب (AC) را به جریان مستقیم (DC) تبدیل می کند.

انواع مبدل و اینورتر

تفاوت اساسی بین انواع مختلف مبدلها و اینورترها در ماهیت آنها و دستگاه هایی است که پشتیبانی می کنند.

 • مبدل آنالوگ به دیجیتال (ADC) : دستگاهی است که ولتاژ ورودی آنالوگ را به یک عدد دیجیتالی متناسب با اندازه ولتاژ یا جریان تبدیل می کند. برخی از دستگاه های غیر الکترونیکی یا بعضی از وسایل الکتریکی مانند روتاری انکودر به عنوان یک ADC عمل می کند.
 • مبدل دیجیتال به آنالوگ (DAC) : دستگاهی است که کدهای دیجیتالی را به سیگنال آنالوگ تبدیل می کند. DAC در سی دی پلیرها، موزیک پلیرهای دیجیتالی و کارت صدای کامپیوتر به کار می رود.
 • مبدل دیجیتال به دیجیتال (DDC) : دستگاهی است که نوعی از داده دیجیتالی را به نوع دیگری از داده دیجیتالی تبدیل می کند.

سه نوع اینورتر وجود دارد:

 • اینورتر موج مربعی شکل : نوعی اینورتر است که خروجی موج مربعی شکل تولید می کند. شامل یک منبع DC، چهار سوئیچ و بار می باشد. سوئیچ ها می توانند در برابر جریان زیاد مقابله کنند. اینورتر ارزان قیمتی است اما برق بی کیفیتی تولید می کند.
 • اینورتر موج مربعی تعدیل شده : همانطور که از نامش مشخص است، شکل موج مربعی است. موج مربعی تعدیل شده یک فضای خالی بین موجهای مربعی دارد. این مسأله اعوجاج یا هارمونیک را که باعث ایجاد مشکل در دستگاههای الکتریکی می شود، کاهش می دهد. برای تمام بارهای خالص مانند لامپ یا هیتر کار می کند. از موج مربعی ارزانتر و موثرتر است.
 • اینورترهای موج سینوسی : گرانترین نوع اینورترها محسوب می شوند. بیشتر محصولات AC بر روی اینورترهای سینوسی تعدیل شده عمل می کنند، به این دلیل که نسبت به انواع دیگر ارزانتر هستند.

کاربرد

 مبدل ها برای تبدیل جریان برق AC به DC به کار می روند. تقریباً تمام دستگاه های الکترونیکی به مبدلها نیاز دارند. همچنین برای تشخیص سیگنالهای رادیویی ماژولار دامنه نیز استفاده می شوند. همچنین در جوشکاری برای فراهم کردن ولتاژ قطبی شده کاربرد  دارند. مبدلها می توانند برای تبدیل سیگنال DC به DC استفاده شوند. اینورتر ولتاژ DC را به AC تبدیل می کند، سپس ترانسفورماتور آن را دوباره به DC تبدیل می کند.

مبدل

اینورترها برای تبدیل برق DC از منابعی همچون پنل های خورشیدی، باتریها یا سلولهای سوختی به برق AC به کار می روند. میکرو اینورترها برای تبدیل برق DC از پنل های خورشیدی به AC برای شبکه های الکتریکی استفاده می شوند. UPS یا سرویس قدرت بدون وقفه هنگامیکه برق اصلی وجود ندارد، از اینورترها برای تولید برق AC استقاده می کنند. همچنین برای گرمایش القایی به کار می رود.

معایب

معایب مبدل ها :

 • ظرفیت اضافه بار جریان ضعیف
 • رگولاتورهای اتومکاتیک با کیفیت خوب بسیار گرانتر از رگولاتورهای مکانیکی هستند.

معایب اینورتر ها :

 • برای AC القایی و بارهای موتور مناسب نیستند.
 • ممکن است که دستگاه های الکترونیکی حساس در اثر تولید موج های ضعیف توسط باتریهای ضعیف، خراب شوند.
 • برای شارژ دوباره نیاز به یک منبع برق قوی دارد.

جدول مقایسه مبدل و اینورتر

مبدلاینورتر
چیست؟ یک وسیله الکتریکی که ولتاژ را از جریان AC به جریان DC تبدیل می کند دستگاه های الکتریکی که ولتاژ را از جریان مستقیم DC به جریان متناوب AC تبدیل می کند.
انواع مبدل آنالوگ به دیجیتال (ADC)
مبدل دیجیتال به آنالوگ (DAC)
مبدل دیجیتال به دیجیتال (DDC)
اینورتر موج مربعی شکل
اینورتر موج مربعی تعدیل شده
اینورتر موج سینوسی

کاربرد جریان AC را به DC تبدیل می کند، سیگنالهای رادیویی ماژولار دامنه را تشخیص می دهد، ولتاژ قطبی شده را برای جوشکاری آماده می کند. جریان برق DC دریافت شده از پنل های خورشیدی، باتریها یا سلولهای سوختی را به AC تبدیل می کند، میکرو اینورترها برق DC دریافت شده از پنل های خورشیدی را برای شبکه برق به AC تبدیل می کنند. UPS هنگامیکه برق اصلی وجود ندارد، از اینورتر برای تولید برق AC استفاده میکند. در گرمایش القایی نیز کاربرد دارد.
معایب ظرفیت اضافه بار جریان ضعیف، کیفیت بهتر رگولاتورهای اتوماتیک بسیار گرانتر از رگولاتورهای مکانیکی هستند. برای بارهای القایی و موتور ایده آل نیست. ممکن است که دستگاه های الکترونیکی حساس در اثر شکل موج های ضعیفی که به دلیل باتری های ضعیف ایجاد می شوند، خراب شوند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید