پروتکل Zigbee 3.0 در میکروکنترلرهای بی سیم STM32

0
296
پروتکل Zigbee 3.0

شرکت STMicroelectronics  پروتکل Zigbee 3.0 که مبتنی بر Zigbee PRO می باشد را به میکروکنترلرهای بی سیم STM32WB55 اضافه کرده است. این مساله موجب شده تا توسعه دهندگان STM32 قادر به استفاده از قابلیت همکاری و صرفه جویی در شبکه زیگبی برای پروژه هایی از قبیل اتوماسیون منزل، روشنایی هوشمند، هوشمند سازی ساختمان و اتصال IoT باشند.

کاربرد پروتکل Zigbee 3.0  

پروتکل Zigbee ۳٫۰ برای کاربردهای صنعتی به کار می رود. همچنین در محصولات خانه هوشمند نیز کاربرد دارد. شرکت ST، حامی همیشگی فناوری زیگبی عضو شورای Zigbee China (ZMGC) و پشتیبان پروژه Zigbee Alliance ، خانه های هوشمند را از طریق IP (CHIP) متصل می کند.

پروتکل ST Zigbee 3.0 برای ماژول STM32WB55 شامل استک پروتکل Exegin Zigbee PRO است که به صورت رایگان ارائه می شود و توسط ST پشتیبانی می شود. این استک به عنوان یک پشته مرجع به کار می رود. برای سهولت بیشتر توسعه نرم افزاری، شرکت ST پشتیبانی ۴۶ کلاستر Zigbee 3.0 را که به کاربران برای راه اندازی سریع قابلیت های ماژول کمک می کند، ارائه کرده است.

ویژگی میکروکنترلرهای STM32WB55

همچنین میکروکنترلرهای STM32WB55 از بلوتوث ۵٫۰ همراه با قابلیت به روز رسانی OTA پشتیبانی می کنند. در حال حاضر ۱۰ نوع ماژول STM32WB55 وجود دارد که دارای پکیج های مختلف و حافظه متفاوت از ۲۵۶ کیلو بایت تا ۱ مگا بایت هستند. مدل های بعدی انعطاف پذیری و قابلیت های بیشتری را ارائه خواهند داد. این ماژول ها دارای میکروکنترلر Arm Cortex-M4 به همراه Floating Point Unit (قابلیت اجرای محاسبات بر روی اعداد اعشاری)، مجموعه دستورالعمل های DSP و یک واحد حفاظت از حافظه (MPU) که امنیت نرم افزار را افزایش می دهد.

پردازنده Arm Cortex-M0+ قرار گرفته در این ماژولها پروتکل رادیویی  IEEE 805.15.4 و ویژگیهای امنیتی سایبری میکروکنترلر را مدیریت می کند و شرایط اجرای عملیات به صورت بلادرنگ را ایجاد می کند. فرستنده RF دارای توان ۱۰۶dB است که امکان اتصال بی سیم برای مسافت های طولانی را نیز می دهد.

این ماژول ها بسیار کم مصرف هستند و امکانات زیادی از جمله: مدار رادیویی که موجب شده تا در لوازم پوشیدنی و اینترنت اشیا به کار روند، ویژگی حفاظت سایبری، نصب سیستم عامل امن (SFI)، ذخیره کلید مشتری، قدرت کلید عمومی سخت افزاری (PKA) و شتاب دهنده های رمز گذاری شده را ارائه می دهند. همچنین کنترلرهای ال سی دی و لمسی خازنی رابط کاربری را ساده می کند.

پروتکل Zigbee ۳٫۰ چه امکاناتی را ارائه می دهد؟

پروتکل Zigbee ۳٫۰ در پکیج میکروکنترلر STM32CubeWB وجود دارد که امکانات نرم افزاری همچون  APIهای Low-Layer و درایورهای لایه سخت افزاری (HAL) برای میکروکنترلرهای STM32WB همچون: بلوتوث ۵٫۰، شبکه Mesh V1.0، کتابخانه های Thread، هسته FreeRTOS، سیستم فایل FatFS و کتابخانه STMTouch capacitive-sensing را ارائه می دهد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید