پهنای باند 6GHz برای وای فای در ایالات متحده آمریکا

0
266
پهنای باند 6GHz برای وای فای 6

کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) پهنای باند ۶GHz را برای استفاده های بدون مجوز اختصاص داده و باند ۵٫۹۲۵ – ۷٫۱۲۵GHz را برای وای فای در ایالت متحده آمریکا باز کرده است.

کاربران بدون مجوز آن را با ابزارهای مجاز، ایمنی عمومی و سرویسهای مایکروویو با پشتیبانی بی سیم به اشتراک می گذارند و برای محافظت از این سرویسها، قوانینی وجود دارد که فقط اجازه اجرای عملیات داخلی کم مصرف در پهنای باند بالاتر از ۱٫۲ گیگاهرتز را می دهد. عملکرد با محدودیت کمتر و با مصرف عادی در پهنای باند بالاتر از ۸۵۰ مگاهرتز وجود دارد. یک سیستم هماهنگی فرکانس خودکار مانع از عملکرد نقاط دسترسی قدرتمند استاندارد می شود که می تواند باعث تداخل در سرویس های مستقل شود.

پهنای باند ۶GHz در وای فای ۶

اتحادیه وای فای با حمایت اعضایIntel ،NXP ،On Semi ،Philips ،Broadcom  و Qualcomm برای این پهنای باند با هم مشارکت کردند و بلافاصله برنامه “Wi-Fi Certified 6” را به ۶ گیگاهرتز گسترش دادند. “Wi-Fi 6E”  نام تجاری دستگاه های Wi-Fi 6 است که در پهنای باند ۶GHz  عمل می کند. پیش بینی می شود که این تکنولوژی در اوایل سال ۲۰۲۱ در دسترس باشد.

مزایای پهنای باند ۶GHz

پهنای باند ۶GHz هفت کانال ۱۶۰MHz را کنار هم ایجاد می کند و موجب تداخل کمتر در دستگاه های وای فای می شود. در واقع موجب ایجاد سرعت وای فای چند گیگابیتی و امکان اتصال دستگاه های بیشتری به یک شبکه وای فای به صورت همزمان می شود.

قرار گرفتن عدد “۶”  در نام برند “وای فای ۶” کاملاً تصادفی است.

از برند Wi-Fi Alliance استفاده می شود تا از اعدادIEEE  استفاده شود. به عنوان مثال محصولات ‘Wi-Fi Certified ac’  با IEEE 802.11ac سازگار است. سپس نام آن تغییر کرد و برای محصولات سازگار با ۸۰۲٫۱۱n, ac و ax  به ترتیب از برندهای Wi-Fi ۴, ۵ , ۶ استفاده می شود.

مشخصات وای فای ۶

  • تقسیم فرکانس متعامد با دسترسی چندگانه  (OFDMA)
  • با قابلیت چند کاربره و چند ورودی و چند خروجی همزمان به شبکه وای فای  (MU-MIMO)
  • دارای پهنای باند ۶GHz
  • کانال های ۱۶۰ مگاهرتز
  • دارای قابلیت زمان روشن شدنAP  (TWT) برای افزایش عمر باتری
  • دارای حالت مدولاسیون دامنه کوادراتور ۱۰۲۴ برای انتقال اطلاعات (۱۰۲۴-QAM)
  • دارای قابلیت beam-forming یا انتقال همزمان چند سیگنال از چند آنتن به چندین کاربر

باند های Wi-Fi از Wi-Fi (750-950MHz) ‘Wi-Fi HaLow’  برای باند های باریک OFDM IoT با برد طولانی (۱ کیلومتر) تا ‘WiGig’ 60 گیگاهرتز برای انتقال داده های چند گیگابایتی کوتاه برد می باشد. باندهای بین المللی رایج، حدود ۲٫۴ و ۵ گیگاهرتز هستند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید