کیت توسعه Risc V شرکت میکروچیپ وارد بازار می شود

0
301
کیت توسعه Risc V

شرکت آمریکایی میکروچیپ، تولید کننده انواع میکروکنترلر، اولین کیت توسعه Risc V FPGA را ارائه کرده است که دارای سرعت پردازشی بسیار بالایی می باشد.

طبق گفته شرکت این کیت مبتنی بر معماری مجموعه دستورالعمل RISC-V ISA است. طراحان کیت های مبتنی بر برد قابل برنامه نویسی RiscV می توانند سیستم عامل های بلادرنگ (RTOS)، دیباگرها، کامپایلرها و راه حل های امنیتی را راه اندازی کنند.

این برد PolarFire SoC Icicle Kit (MPFS-ICICLE-KIT-ES) نام دارد و در اطراف یک FPGA با هسته های cpu به نام MPFS250T-FCVG484EES ساخته شده است.

ویژگی های برد توسعه Risc V

کیت توسعه Risc V اولین برد “PolarFire SOC” از شرکت میکروچیپ است و تفاوت آن با بردهای PolarFire قبلی شرکت در این است که FPGA آن دارای هسته های پردازنده می باشد.

طبق گفته شرکت، این کیت حاوی یک برد FPGA بر روی کلاستر Risc-V CPU و یک حافظه L2 که قادر است برنامه های بلادرنگ و لینوکس را اجرا کند، می باشد.

با توجه به تصویر زیر، کیت Risc V دارای ۵ هسته Risc-V می باشد، به طوریکه دارای یک هسته مانیتور SiFive E51 (1 x RV64IMAC) و چهار هسته نرم افزاری SiFive U54 (4 x RV64GC) می باشد.

بلوک دیاگرام PolarFireSOC

علاوه بر هسته های روی چیپ، یک ماکرو ردیابی تعبیه شده از UltraSoC (ETM: یک ماژول ردیابی و trce برای دستورالعمل ها و داده ها می باشد)، بوت ایمن، ۷۸۴ بلوک محاسباتی  18×۱۸و چهار بلوک سریالی ۱۲٫۷Gbit/s SERDES که همگی در یک پکیج ۱۹×۱۹ میلی متری FCVG484 قرار دارند.

همچنین برای کیت توسعه Risc V ، حافظه LPDDR4 RAM، QSPI flash و eMMC flash و اتصال اترنت۲x Gbit Ethernet (VSC8662XIC) و پورت های comm (همچون PCIe، USB 2.0 (USB3340-EZK-TR)، UART، SPI، I2S و CAN) و درگاه های مناسب برای برد رسپبری پای و mikroBUS تعبیه شده است. برای مدیریت برق، چیپ های حسگر جریان PAC1934T-I/JQ بر روی برد قرار گرفته است.

مشخصات کیت توسعه Risc V

محدودیت های کیت توسعه Risc V

برای استفاده از کیت توسعه Risc V محدودیت های وجود دارد، به طور مثال برای ارزیابی طرح ها، مجوز نقره ای Libero با کیت PolarFire SoC Icicle لازم است. یک مجوز نقره ای به مدت یک سال اعتبار دارد. همچنین از شبیه سازی ترکیبی زبان با ویژگی های برنامه نویسی، دیباگ و اشکال یابی پشتیبانی می کند.

طبق گفته شرکت میکروچیپ این برد با ابزارهای توسعه Adacore، Green Hills، Mentor وWind River و همچنین  RTOS تجاری مانند Nucleus و VxWorks سازگار است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید