یادگیری زبان بدن توسط رباتها

0
528
شناسایی زبان بدن توسط رباتها

زبان بدن ، تمام احساسات انسان را بیان می کند. به طور مثال اگر دوست شما بگوید که احساس آرامش می کند، اما ببینید که مشت هایش گره خورده، پس دروغ گفته و در واقع عصبانی است. با پیشرفت بینایی ماشین و فناوری تشخیص چهره، رباتها تلاش می کنند تا حرکات بدن را متوجه شوند هرچند ممکن است که برخی از حرکات بدن را نتوانند تشخیص بدهند وآنها را از دست بدهند.

درک احساسات انسان با نرم افزار body-tracking

محققین دانشگاه Carnegie Mellon یک نرم افزار body-tracking طراحی کردند تا مشکل تشخیص حرکات زبان بدن را برطرف کند. این نرم افزار حرکات بدن از جمه حرکات دست و چهره را به صورت بلادرنگ ردیابی می کند. با استفاده از یادگیری ماشین و بینایی ماشین، فریم های ویدئو را پردازش می کند و همچنین می تواند حرکات بدن چند نفر را به صورت همزمان با هم ردیابی و پردازش کند. این قابلیت می تواند تعامل انسان و رباتها را بسیار ساده و راحت کند و موجب پیشرفت هر چه بیشتر واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) و رابط کاربری شود.

چگونه نرم افزار body-tracking زبان بدن را تشخیص می دهد؟

یکی از ویژگی های قابل توجه این سیستم این است که می تواند نه تنها سر، تنه و دست و پای شخص بلکه انگشتان فرد را نیز ردیابی کند. برای انجام این کار، محققان از استودیوی Panoptic CMU، یک فضای گنبدی شکل با ۵۰۰ دوربین، که در آن تصاویری از بدن را در زوایای مختلف ضبط کرده و سپس از آن تصاویر برای ساخت یک مجموعه داده استفاده کردند.

سپس آن تصاویر را با استفاده از نقاط کلیدی تصویر برای شناسایی و برچسب زدن بخشهای خاص بدن استفاده کردند تا به نرم افزار آموزش بدهند. این نرم افزار همچنین می آموزد که قسمت های بدن را با افراد مرتبط کند، به عنوان مثال درک کرده است که دست هر شخص همیشه به آرنجش نزدیک است و این مساله سبب شده تا بتواند زبان بدن چندین نفر را به طور همزمان ردیابی کند.

تصاویر ضبط شده به صورت دو بعدی بودند. اما محققان نقاط کلیدی شناسایی شده را به صورت سه بعدی ترسیم کردند تا به الگوریتم های نرم افزار body-tracking دید سه بعدی بدهند و به این ترتیب با پردازش این داده های سه بعدی، سیستم و در نهایت رباتها می توانند تشخیص دهند که دست فرد در هر موقعیتی به چه شکلی است، حتی اگر بعضی از انگشتان دست مشخص نباشد.

در زیر لینک دانلود ویدئوی یادگیری زبان بدن توسط ربات قرار گرفته:
لینک دانلود

ابزار مورد استفاده در تشخیص زبان بدن

اکنون که سیستم این مجموعه داده را دارد، تنها با یک دوربین و یک لپ تاپ قابل اجرا است. دیگر نیازی به استفاده از یک فضای گنبدی دوربین دار برای تشخیص حرکات بدن نیست و در واقع این فناوری به صورت متحرک و قابل دسترس می باشد. محققان در حال حاضر کدهای خود را برای برای عموم منتشر کرده اند.

آنها می گویند این فناوری می تواند برای ارتباط متقابل انسان و ماشین به کار رود و می تواند نقش بزرگی در واقعیت مجازی (VR) داشته باشد، این فناوری سبب شده تا حرکات فیزیکی کاربر ( زبان بدن ) بدون استفاده از هیچ سخت افزار اضافی مانند حسگرهای چسبان یا دستکش مغناطیسی تشخیص داده شوند.

نرم افزار body-tracking و رباتهای خانگی

سیستم body-tracking می تواند تعامل با رباتهای خانگی را ساده تر کند. می توانید به ربات خود بگویید که “آن وسیله را بردارد” و ربات می تواند بلافاصله متوجه شود که به چه چیزی اشاره می کنید. رباتها با درک حرکات بدنی شما، حتی می توانند احساسات شما را با ردیابی زبان بدن یاد بگیرد. بنابراین اگر رباتی کار شما رو گرفته و به همین دلیل در حال گریه کردن هستید در حالیکه دستان شما روی صورتتان باشد، ممکن است که این ربات به شما یک دستمال کاغذی تعارف کند تا اشکهایتان را پاک کنید!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید