انواع سلف در الکترونیک پایه

0
947

سلف ها در اشکال مختلفی وجود دارند و کاربردهای متفاوتی دارند. اندازه آنها بسته به مواد مورد استفاده در ساخت آنها متفاوت است و به صورت ثابت و متغیر طبقه بندی می شوند. سلفها ممکن است به اندازه یک مقاومت ساده باشد. همیشه اولین رنگ در کد رنگ یک سلف ثابت، رنگ نقره ای می باشد.

هسته سلف ، قلب آن است و با توجه به آن ، نوعش تغییر می کند. در زیر به بررسی انواع سلف پرداخته ایم:

سلفهای بدون هسته یا با هسته هوا

رایج ترین نوع سلف با یک سیم پیچ ساده و هسته هوا می باشد. در هسته آن چیزی جز هوا وجود ندارد. از مواد غیر مغناطیسی مانند پلاستیک و سرامیک ساخته شده است. شکل زیر سلفهای بدون هسته را نشان می دهند:

این سلفها از قدرت میدان مغناطیسی بسیار بالایی برخوردار هستند و از دست رفتن سیگنال را به حداقل می رسانند. همچنین، به دلیل اینکه هسته ای وجود ندارد، لذا هسته ای هم از بین نخواهد رفت.

سلف با هسته آهنی

هسته این سلفها از مواد فرومغناطیسی مانند هیدرواکسید آهن (ferrite) یا آهن تشکیل شده است. استفاده از چنین موادی برای هسته به دلیل نفوذپذیری مغناطیسی بالا باعث افزایش اندوکتانس می شود. نفوذ پذیری توانایی پشتیبانی از تشکیل میدان های مغناطیسی در داخل هسته را اندازه گیری می کند. تصویر زیر یک سلف با هسته آهن را نشان می دهد:

سلفهایی که هسته فرومغناطیسی آهنی دارند، در فرکانس های زیاد انرژی و هسته شان به مرور از بین می رود. این سلفها کمتر در ساخت ترانسفورماتورها استفاده می شوند.

Inductor تورویدی

هسته این سلفها از یک ماده مغناطیسی تشکیل شده که سیم به دور آن پیچیده شده است و به شکل حلقه دایره ای هستند که در شکل زیر آمده است:

مزیت اصلی این نوع سلفها این است که به دلیل شکل دایره ای، تقارن در کل سلف حفظ می شود، به همین دلیل در شار مغناطیسی، تخریب بسیار کم است. این سلفها بیشتر در مدارهای AC استفاده می شوند.

سلف هسته ای چند لایه

هسته این سلفها از ورق های استیل نازک به صورت لایه لایه تشکیل شده اند. معمولاً در سلفها، اگر مساحت حلقه برای گردش جریان افزایش یابد، انرژی بیشتری از بین خواهد رفت. در حالی که، در سلفهای هسته ای چند لایه ، ورقهای نازک استیل از ایجاد جریانهای گردابی جلوگیری می کنند و عملکرد حلقه را به حداقل می رساند.

شکل زیر تصویری از سلف هسته ای چند لایه را نشان می دهد:

سلف هسته ای چند لایه

مزیت اصلی این سلفها به حداقل رساندن اتلاف انرژی است. سلفهای هسته ای چند لایه بیشتر در ساخت ترانسفورماتورها مورد استفاده قرار می گیرند.

سلف با هسته پودر آهن

هسته این سلفها دارای مواد مغناطیسی همراه با شکاف های هوا در آن است. این نوع ساخت و ساز سبب می شود تا هسته آن در مقایسه با انواع دیگر بیشترین انرژی را ذخیره کند. شکل زیر تصویری از سلف با هسته پودر آهن را نشان می دهد:

سلف با هسته پودر آهن

این سلفها سبب می شوند تا جریانهای گردابی و هیسترزیس (hysteresi) به آرامی از بین بروند. قیمت آنها بسیار کم است و از پایداری اندوکتانس بسیار خوبی برخوردار هستند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید