سوئیچ ها و کاربرد آنها

0
1305

انواع مختلفی سوئیچ وجود دارد البته نمی توان دقیقا مشخص کرد که کدام سوئیچ را باید در یک مدار الکترونیکی استفاده کرد و بیشتر به تجربه و درک طراح مدار بستگی دارد. می خواهیم در این مقاله در مورد انواع آنها صحبت کنیم.

سوئیچ کلنگی

سوئیچ کلنگی یک قطعه الکتریکی است که برای حرکت دادن آن از یک اهرم مکانیکی، دسته یا یک مکانیسم تکان دهنده استفاده می شود. دیاگرام و تصویر آن در زیر نشان داده شده است.

اهرم مکانیکی به بالا و پایین حرکت می کند تا مدار را باز یا بسته کند. دارای دو حالت on و off می باشد و در حالت عادی در حالت وسط (bias) قرار دارد. زمانیکه در حالت on یا off قرار بگیرد پس از رها کردن آن، به صورت فنری به نقطه اولیه (وسط) بر می گردد.

سوئیچ چرخشی

در دستگاه هایی که دارای دو یا چند حالت مختلف یا عملکرد متفاوت هستند، به کار می رود. فرضا در پنکه های سه حالته و با سه سرعت متفاوت یا در رادیو CB با چندین فرکانس دریافتی یا کانالهای مختلف، استفاده می شود.

می توان یک سوئیچ چند حالته (دارای چند موقعیت) را با چرخاندن دسته کنترل آن که به شافت وصل شده، در جهت یا خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت یا در هر دو جهت چرخاند.

سوئیچ کشویی

برای باز و بسته کردن مدار الکتریکی با استفاده از سوئیچ کشویی باید دسته آن را به بالا و پایین حرکت داد. دیاگرام آن در زیر نشان داده شده است.

کلید فشاری

کلیدهای فشاری دو حالته هستند. هنگامیکه فشار داده می شوند در حالت on هستند و مدار باز است و زمانیکه در حالت عادی هستند، off هستند و مدار بسته است. امکان قفل شدن آنها وجود دارد بنابراین اگر فشار داده شوند، پس از اینکه انگشت خود را از روی آن برداشتید، در همان حالت باقی می ماند و اصطلاحاً قفل می شود.

میکروسوئیچ

یک کلید بسیار کوچک در داخل آن برای on و off کردن سوئیچ قرار گرفته است. زمانیکه میکروسوئیچ در حالت on است، مقاومت را از مدار حذف می کند. حتی با وجود کنترلر های جدید، یک روش بسیار کارآمد برای کنترل قدرت در مدار است.

میکروسوئیچ به اصطلاح یک سوئیچ الکتریکی است و به گونه ای طراحی شده که با حرکت دادن یک قطعه میکانیکی می توان آن را روشن و خاموش کرد و به طور کلی در اشکال بسیار کوچک طراحی شده است تا در مدارهای کوچک قابل استفاده باشد. این کلیدها به دلیل هزینه پایین و عمر طولانی (حدوداً تا ۱۰ میلیون چرخه) بسیار پرکاربرد هستند.

رید رله

رید رله نوعی سوئیچ است که در یک لوله شیشه ای کوچک محصور شده و توسط یک میدان مغناطیسی کنترل می شود. دارای عملکرد مغناطیسی است و معمولاً روی درب ها یا پنجره ها نصب می شود تا باز و بسته شدن آنها را تشخیص دهد. به عبارتی همانند یک سنسور عمل می کند و با تشخیص حرکت، سیگنالی به جعبه کنترل می فرستد و سپس آژیر به صدا در می آید.

رید رله یک قطعه الکتریکی است که از یک جفت سیم فلزی در یک محفظه شیشه ای تشکیل شده است. آهنربایی که در آن قرار گرفته سبب می شود تا سیم ها به هم نزدیک شوند و کلید کار کند.

سوئیچ جیوه ای

هدف آن اجازه یا توقف جریان الکتریکی در مدار می باشد که برای این کار به موقعیت مکانی کلید یا جهت کشش نیروی گرانش زمین وابسته است.

سوئیچهای خاص

سوئیچهایی با حالت یا موقعیت (way یا Throw) و تعداد (Pole) مختلف وجود دارند که در زیر به آنها اشاره شده است. تصاویر زیر چهار نمونه از این سوئیچها را نشان می دهد که در جدول نیز ویژگی های آنها توضیح داده شده است. این کلیدها از پرکاربردترین این نوع سوئیچها می باشند.

switch_ways_poles
SPST Single Pole, Single Throw
SPDT Single Pole, Double Throw
DPST Double Pole, Single Throw
DPDT Double Pole, Double Throw

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید